Az alkotmányban rögzítenék az államadósságcélt Ausztriában
Az alkotmányban rögzítené a GDP-arányosan számított hatvan százalékos államadósságcélt az Osztrák Néppárt (ÖVP) - jelentették be csütörtökön ÖVP-s miniszterek.
A javaslat a jelenlegi, 2015-ig tartó költségvetési tervezési ciklus utáni időszakra vonatkozik - mondta Maria Fekter pénzügyminiszter és Michael Spindelegger pártelnök, külügyminiszter egy sajtótájékoztatón. "Egyfajta villanypásztorként működne, ha az államadósságcélt az alkotmány írná elő" - fogalmazott Spindelegger, aki az alkancellári tisztséget is betölti a kormányban.
Az ÖVP koalíciós partnere, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) nem zárkózik el a javaslattól. Vezetőjük, Werner Faymann kancellár az SPÖ ugyancsak csütörtökön megtartott elnökségi ülése után utalt arra, hogy még pontosítani kell a javaslatot. Hozzátette: álláspontja szerint válság idejére továbbra is lehetővé kell tenni, hogy a kormány anticiklikus gazdaságpolitikát folytasson, ahogy a közelmúltban is tette, többek között konjunktúra-csomagokkal és a részmunkaidős foglalkoztatás ösztönzésével.
Ausztria államadóssága jelenleg 214 milliárd eurót tesz ki. Ez az összeg a hazai össztermék 74 százalékának felel meg. Fekter szerint 2015-re 70 százalékra csökkenhet és 2020-ra érheti el az euróövezeti tagsággal vállalt 60 százalékos küszöböt.
Továbbra is élesen megosztja a kormányt a vagyonadó kérdése. Az SPÖ határozottan kitart egy "milliomosadó" bevezetése mellett. Ez az elképzelés az egymillió euró feletti értéket képviselő tulajdonra vonatkozna és 2012-ben vezetnék be. Fekter és Spindelegger ezzel szemben ismét megerősítette, hogy az ÖVP elutasítja a vagyonadót.
Sajtóértesülések szerint ÖVP-s körökben úgy vélekednek, hogy az SPÖ előre hozott választásokra is kész a vagyonadó feletti vita miatt. SPÖ vezetői ezt csütörtökön ismételten cáfolták. "Ez a kormány 2013-ig marad hivatalban" - jelentette ki Laura Rudas szövetségi ügyvezető.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.