Japán pénzügyminisztériumi illetékesek szerdán a két ország problémáinak eltérő szerkezetét hangsúlyozva cáfolták, hogy a svájcihoz hasonló lépésekre készülnének a jen erősödésének megfékezésére.
Szintén szerdán a japán jegybank (BoJ) látványosan tartózkodott minden monetáris enyhítő lépéstől, rácáfolva arra, hogy a svájci jegybank akciójával lépéskényszerbe hozta volna a jen gyengítésében. "Japánnak, mint a világ harmadik legnagyobb gazdaságának és a harmadik legfontosabb nemzetközi deviza kibocsátójának a gazdasági növekedés szabadpiaci környezetben való ösztönzése, védelme és tiszteletben tartása alapelvéből kiindulva kell felépítenie politikai eszköztárát" - mondta Igarasi Fumihiko (Fumihiko Igarashi) első pénzügyminiszter helyettes szerdán Tokióban egy sajtókonferencián nem sokkal azt követően, hogy Azumi Dzsun (Jun Azumi) pénzügyminiszter maga is cáfolta a híresztelést, hogy japán a svájci példát követve árfolyamkorlátot vezetne be devizájára.
A svájci jegybank kedden jelentette be, hogy nem engedi devizáját az 1,20 euró/frank árfolyamküszöbön túl erősödni és kész bármekkora összegben külföldi devizát vásárolni ennek egakadályozására. A svájci jegybanki intézkedés nagyot gyengített a jenen a dollárral és az euróval szemben, táptalajul szolgálva azoknak a találgatásoknak, hogy svájci frankhoz hasonlóan befektetési menedék szerepének köszönhetően rekord árfolyamra erősödő jen megfékezésére a japán jegybank is hasonló lépésre kényszerülhet.
Noda Josihiko (Yoshihiko Noda) újonnan hivatalba lépett japán miniszterelnök az elmúlt héten közölte, hogy a jen erősödésének problémáját elsősorban monetáris eszközökkel kell kezelni, de konkrét lépésre azért nem szólította fel a jegybankot. A BoJ monetáris tanácsa kétnapos ülésén egyhangúlag az irányadó kamatláb gyakorlatilag nulla, 0,0-0,1 százalékon tartása mellett döntött.
A jegybank kormányzója Sirakava Maszaaki (Masaaki Shirakawa) az ülést követő sajtókonferencián közölte, hogy szoros figyelemmel követik a jen árfolyamának alakulását, de még nem észlelnek számottevő gazdasági következményeket. "Még nem vált jelentős gazdasági faktorrá (a jen erősödése)" - mondta Sirakava, rámutatva, hogy a márciusi természeti katasztrófa által okozott károk elhárításával párhuzamosan folyamatosan növekszik az ország exportja is.
A jegybankot ért kritikát, miszerint nem tett eleget a jen erősödésének megakadályozására Sirakava azzal hárította el, hogy a jegybank már eddig is éppen elég "erőteljes" monetáris intézkedést hozott. A Mizuho Securities vezető szakértője Uenó Jaszunari (Yasunari Ueno) szerint a jegybank következő ülésén, október elején monetáris enyhítő intézkedésekre kényszerülhet, sőt, talán még rendkívüli ülést is kénytelen lesz összehívni idő előtt az éles devizaárfolyam ingadozások miatt. A Fed nyíltpiaci bizottságának hó végi ülésére és a BoJ október eleji "Tankan" gazdasági jelentésére várva a piacok is visszafoghatják monetáris enyhítési várakozásokat - mondta Uenó.
A G7 eheti franciaországi találkozója előtt sem lenne feltétlenül szerencsés egy jen-gyengítő intézkedés időzítése mostanra. Japánnak a G7 tagjaként mutatnia kell elkötelezettségét a szabadon lebegtetett árfolyam mechanizmus mellett, ezért még egy nyíltpiaci intervencióval is bírálatnak tenné ki magát a tanácskozáson. Jean-Claude Trichet, az EKB elnöke már az augusztusi jen-eladások miatt is bírálta Japánt, mondván, ilyen intervenciókat multilaterális alapon kell végrehajtani.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.