2011. szeptember. 07. 10:45 MTI Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 07. 11:03 Gazdaság

Ipari termelés: 6 százalékos növekedést várnak az elemzők

A külső és belső kereslet egyaránt visszaesett, így a júliusi ipari termelés növekedése ugyan jobb lett a vártnál, de az elemzők éves szinten 6 százalék körüli növekedést várnak.

Az ipari termelés enyhe gyorsulását az ipari export – ezen belül is a járműgyártás – segítette – mondta Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Mivel a külső kereslet meredeken lassult az elmúlt hónapokban, a belső kereslet pedig egyelőre nem élénkül, az elemző nem vár gyorsulást.

A következő hónapokban így 2-4 százalékkal nőhet az ipari termelés, azonban decemberben – a bázishatások miatt – újra kétszámjegyű lehet a növekedés. A külső kereslet lassulását jövőre a Mercedes gyár üzembe helyezése ellensúlyozhatja. Idén az ipari termelés 6,5 százalékkal, jövőre 7 százalékkal növekedhet.

A szerdán közölt adatok jobbak lettek a vártnál – mondta Árokszállási Zoltán, az Erste elemzője. A havi alapú 0,8 százalékos növekedés akár impozáns is lehetne, ha nem állnának előtte a korábbi hónapok negatív számai – tette hozzá az elemző.

A háttérről elmondta, hogy a németországi új ipari megrendelések júniusban jobbak lettek a vártnál, viszont a kedden közölt júliusi adatok 6-8 százalékos visszaesést mutattak. Márpedig a magyar ipar termelésének a negyedét a német piac veszi fel. Éves átlagban 6 százalékkal nőhet idén a magyar ipari termelés.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.