2011. szeptember. 06. 19:13 MTI Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 06. 21:35 Gazdaság

Engedélyköteles a génkezelt növények virágporát tartalmazó méz is

Génkezelt szervezetből származó összetevőket tartalmazó élelmiszernek minősül az a méz, amely génmódosított növények virágporát is tartalmazza – ezt mondta ki kedden az Európai Unió Bírósága. Emiatt ezekre a méztermékekre is alkalmazni kell a GMO-növényekkel kapcsolatos uniós szabályozást, beleértve az engedélyeztetési rendszert – derül ki a Luxembourgban kihirdetett ítéletből.

A bíróság azt is megállapította ugyanakkor, hogy a virágpor maga nem minősül génkezelt szervezetnek, mert nem képes genetikai anyagának átadására.

Az ügy német méhészek beadványa nyomán került az uniós bíróságra. A termelők azért fordultak az uniós igazságszolgáltatáshoz, mert mézükben és étrend-kiegészítőként forgalmazott virágporukban a közeli földeken termesztett, génkezelt kukoricaféleség génjeit mutatták ki. Úgy vélték: a méhészeti termékek emiatt alkalmatlanná váltak a forgalomba hozatalra, illetve a fogyasztásra.

Az uniós bíróság kimondta, hogy a szóban forgó virágpor jelenléte miatt az érintett termékeket előzetes engedélyezés nélkül nem lehet forgalomba hozni. Az engedélykötelezettség ráadásul nem függ attól, hogy a virágpor szándékosan vagy véletlenül került-e a mézbe, és attól sem, hogy a géntechnológiával módosított anyag milyen arányban van jelen a termékben.

Nemzetközi környezetvédelmi szervezetek – amelyek ellenzik a génmódosított növények terjedését – üdvözölték a luxembourgi döntést. A Greenpeace például közleményében botrányosnak minősítette, hogy nincs uniós szintű felelősségi rendszer a gazdák védelmére. A szervezet azt is sürgette, hogy az érintett méhészeket kártalanítsák.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.