Jövő héten tárgyal a kormány a 100 milliárdos intézkedéscsomagról - közölte Matolcsy György gazdasági miniszter, miután Orbán Viktorral közösen közgazdászokkal találkozott. A nemzetgazdasági miniszter sajtótájékoztatóján a szakértőktől kapott bírálatokat elhallgatta.
Tizenegy közgazdásszal folytatott megbeszéléseket Orbán Viktor és Matolcsy György csütörtök délelőtt. Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője azt mondta, a megbeszélésen részt vett Bod Péter Ákos, Csaba László, Járai Zsigmond, Hamecz István, Barcza György, Szász Károly, Töröcskei István, Szapáry György, Arnold Mihály, Soós Lőrinc és Auth Henrik. Megállapodtak abban, hogy a helyzetre tekintettel ezt a konzultációs fórumot fenntartják és havonta egyeztetnek.
Az esemény után egyedül Matolcsy György tájékoztatta a sajtót az elhangzottakról, mint mondta, a szakértők többsége egyetértett az államadósság- és deficitcsökkentő gazdaságpolitika folytatásával, a szerkezeti átalakítások szükségességével, és óva intették a kormányt az arányos adórendszer megváltoztatásától és az adó, ezen belül a jövedelemadó emelésétől.
Matolcsy szerint egyetértettek abban is, hogy a mostani pénzügyi válság erőteljes, új kockázatot jelent az országnak és akár 8-10 évis is elhúzódhat, ahogy abban is, hogy bár Magyarország eltávolodott a válság magjától, továbbra is veszélyes a helyzet a gazdaság sebezhetősége miatt.
Bírálták a válságadókat
Az eseményen részt vevő egyik közgazdász a hvg.hu-nak elmondta, hogy kötetlen beszélgetést folytattak a világgazdaság és Magyarország helyzetéről, a kormány nem tájékoztatta őket arról, hogy milyen intézkedésekkel és prognózisokkal számol. A részt vevők közül többen bírálták a kormányt tavaly bevezetett, nem szokványos intézkedések, például a kereskedelmi láncokra, az energetikai cégekre, valamint a telekommunikációs cégekre kivetett különadók miatt. Abban egyetértettek, hogy a jelenlegi gazdasági környezetben nincs egyszerű megoldás, amellyel a kormány egy csapásra elkerülhetné a gazdasági lassulás negatív következményeit.
A közgazdászok egységes állásponton vannak abban is, hogy a jövő évre kitűzött 2,5 százalékos államháztartási hiányt tartani kell. Az rövid távon szinte mindegy, hogy ezt milyen eszközzel, kiadáscsökkentésssel vagy adóemeléssel éri el - véli több az eseményen részt vevő szakember. Mivel a Széll Kálmán-tervben már eleve egy jelentős, 550 milliárd forintos kiigazítást tervezett a kormány 2012-re, a gazdasági lassulás miatti többletkiigazítás még tovább fogja fékezni a magyar gazdaságot, de a jelenlegi helyzetben ez elkerülhetetlen - mondta az egyik közgazdász.
Csaba László a találkozó előtt, reggel a Duna TV Közbeszéd című műsorában azt mondta, hogy elkerülhetetlennek tűnik az adóemelés, és a kormány a pénzügyi egyensúly megtartása érdekében további népszerűtlen intézkedések bejelentésére kényszerülhet. A közgazdász szerint azért rosszak a legutóbbi magyar gazdasági adatok, mert Magyarország rendkívül nyitott gazdaság, ezért ki van szolgáltatva a külvilágnak. A másik ok, hogy nem mentek végbe a magyar gazdaságon belül jelentős szerkezeti átalakulások az elmúlt három-négy évben.
100 milliárdos csomag jön
Matolcsy egyébként arról is beszélt, hogy a kormány kihelyezett ülésén hétfőn és kedden tárgyal a költségvetésből jövőre hiányzó 100 milliárdos "lyuk" eltüntetéséhez szükséges intézkedésekről. Mint mondta, olyan intézkedésekről döntenek egyebek mellett, amelyek az adóbehajtás hatékonyságát növelik. A kormány ekkor tárgyalja második olvasatban a jövő évi költségvetést.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.