A WikiLeaks által nyilvánosságra hozott jegybankelnöki véleményt, amely szerint "nem lenne helyes megmenteni a devitahiteleseket", Simor András korábban már a nyilvánosság előtt is elmondta, de a 2008 végén közölt igazságok nem feltétlenül igazak ma is - felelte újságírói kérdésre Simon András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szóvivője szerdán.
Az MNB az elmúlt években számtalan kezdeményezést, szabályozási javaslatot tett annak érdekében, hogy a magyar hitelezési gyakorlat minél inkább a kockázatokat feltáró, áttekinthető és kiszámítható legyen - magyarázta a szóvivő. Az egyik legutóbbi javaslatot tavaly augusztusban küldte el a jegybank Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter részére, de ilyen típusú javaslatokat már 2009-től készített kormányzati szervek számára a jegybank, mivel hatósági szerepe nincs - tette hozzá Simon András. A szóvivő válaszában felidézte a monetáris tanács augusztusi ülése utáni tájékoztatót, ahol az MNB elnöke kifejtette, hogy azoknak ajánlja az árfolyamrögzítést, illetve az otthonvédelmi programban való részvételt, akik képtelenek fizetni devizahitelük törlesztőrészletét.
A WikiLeaks által az elmúlt napokban nyilvánosságra hozott amerikai nagykövetségi táviratok között szerepelt az is, amely Simon András MNB-elnök és April H. Foley, az Egyesült Államok budapesti nagykövetének találkozója után született. Ebben a táviratban, amelyet az Origo hirportál ismertetett, Simor András azt mondta, a devizahiteleseket nem lenne helyes megmenteni, mert "végre meg kell tanulnunk, hogy nincs ingyenebéd".
Az MNB elnöke a nagykövettel folytatott magánbeszélgetésben azt is kijelentette, hogy nincs hatékony eszköz a devizahitelek visszafogására és a magyaroknak meg kell tanulniuk "helyesen cselekedni, csak azért, mert az a helyes", nem pedig azért, mert rá vannak kényszerítve - idézett a táviratból az Origo. A teljes képhez tartozik, hogy 2008 október utolsó napjaiban, azaz a beszélgetés idején, a svájci frankot 172,74-178,29 forint között jegyezték - szemben a jelenlegi 230-235 forinttal.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.