Gazdaság MTI 2011. augusztus. 26. 16:26

Stiglitz: a Fednek kevés eszköze van a növekedés elősegítésére

Az amerikai gazdasági növekedést csak költségvetési eszközökkel lehet ösztönözni, a sokak által várt mennyiségi enyhítés erre alkalmatlan és csak újabb likviditásáradatot indítana el a világgazdaságban – mondta Joseph Stiglitz közgazdász a Xinhua kínai hírügynökségnek adott interjúban a Nobel-díjas gazdasági szakemberek éves találkozóján Lindauban.

"A Fed jelentős szerepet játszott a válság kialakulásában. Érthető, hogy felelősnek érzik magukat és most tenni akarnak valami, de sajnos nagyon kevés eszközük van, amivel segíthetnek" – fogalmazott a szakember.

Stiglitz szerint a tények azt mutatják, hogy az amerikai gazdaság nem úgy halad a konszolidáció útján, ahogy azt az Obama-kormány várta. "A Fed második mennyiségi enyhítési programja nem működött. Ezt látva miért is lenne harmadik kör, hacsak nem akarják megmutatni, hogy még mindig fontos szereplők" – tette hozzá.

A közgazdász hangsúlyozta, hogy a mennyiségi enyhítési program amellett, hogy Amerikában nem járt sikerrel, még gondot is okozott a világ más tájain, mivel a bankóprés által előállított likviditás oda vándorolt. Elmondta: a globalizált világban a tőke mindig azokat a helyeket keresi, ahol magasabb a növekedés és a hozam, így a második körös mennyiségi enyhítés által teremtett pénz "aránytalanul nagy része a fejlődő piacokra vándorolt". Ha lesz harmadik forduló, akkor még inkább így lesz, ezért óva intenék mindenkit ettől – figyelmeztetett Stiglitz.

Joseph Stiglitz
AP

A pénzpiacok pénteken Ben Bernanke Fed-elnök éves Jackson Hole-i beszédét várják, amely közép-európai idő szerint 16 órakor kezdődött.

Stiglitz szerint az egyetlen gyógyszer az amerikai gazdaság lomha növekedési üteme ellen a költségvetési ösztönzés.

"Az emberek aggódhatnak a deficitek miatt, de meg lehetne emelni a magasabb jövedelműek adókulcsait és át lehet strukturálni az adósságokat, különösen a jelzáloghitelesekét, amivel egészségesebbé válnának a kis és közepes méretű bankok".

A közgazdász kiemelte, hogy a republikánusok által javasolt megszorító intézkedések csak a 30-as évek "nagy válságának" megismétlődését okoznák.

Stiglitz az interjúban arra hívta fel a figyelmet, hogy az Egyesült Államok akár a Japánra jellemző visszaesés elé nézhet, ha nem cselekszik megfelelően. "Már a visszaesés kezdeténél tartunk, ami a megszorításokat sürgetők nyomása miatt rosszabb a várakozásoknál. Teljes rejtély számomra, hogy miért választana ilyen gazdasági pályát az Egyesült Államok" – mondta a Nobel-díjas közgazdász.

zöldhasú
Hirdetés