Az Európai Értékpapír-piaci Felügyeleti Hatóság (ESMA) a francia, az olasz, a spanyol és belga tőzsdéken bizonyos pénzintézeti papírok esetében betiltotta a short-ügyleteket. Magyarország 2008-ban került közel ilyesfajta intézkedéshez, amire akkor nem volt szükség. Most pedig – bár két napja például az OTP papírja hatalmasat zuhant – a gondolatával sem foglalkoznak.
Az ESMA intézkedésére (mint beszámoltunk róla) azt követően került sor, hogy a piacon elterjedtek a pletykák Franciaország esetleges leminősítéséről, amely a francia bankpapírok árfolyamára pusztító hatással lehetett volna. Ugyan a nagy hitelminősítők azonnal cáfolták, hogy fontolgatnának egy ilyen lépést, a piaci bizalmatlanságot nem lehetett teljes mértékben eloszlatni, s a felügyelet úgy látta jónak, hogy a többi nyugtalan piacoktól szenvedő országban is bevezeti a korlátozást. A nemzeti tőkepiaci felügyeleteknek az uniós szervezettel való konzultáció mellett tavaly óta van joguk korlátozó intézkedésekre. Korábban ezzel csak a jogalkotásért felelős szervezetek foglalkoztak.
Értékpapír-piaci nyugtalanságot nálunk is lehetett tapasztalni az elmúlt időben, hiszen a BÉT-en tegnapelőtt a Mol és az OTP kereskedését is le kellett állítani a hatalmas esés miatt. Kérdés, hogy a dél-európai országokban bevezetett shortolási tilalomhoz hasonló lépésre nálunk is sor kerülhet-e adott esetben.
A PSZÁF-tól kapott információk szerint a felügyeletnek elvileg megvan a joga ilyen intézkedésre, de sem ők, sem a jogalkotó jelenleg nem tervez hasonló lépést, hiszen semmilyen ok nem áll fenn, ami ezt indokolná. Binder István a felügyelet szóvivője kifejtette, hogy erre akkor van szükség, ha a mögöttes gazdaságban baj van, s a papírok esése további jelentős károk kiváltója lehetne. Ilyen intézkedéshez azonban ritkán nyúlnak a hatóságok, ugyanis ez nagyon durva beavatkozás a piacgazdaság folyamataiba.
Magyarországon legutoljára 2008-ban és 2009-ben állt fenn olyan helyzet, amikor a PSZÁF szigorúan ellenőrizte a piaci műveleteket, de korlátozás akkor sem történt. Ebben az időben azonban az állampapírpiac teljesen kiszáradt. Ma viszont a magyar piac helyzete sem a jelenlegi dél-európaihoz, sem a pár évvel korábbihoz nem hasonlítható, amit a legutóbbi állampapír-aukciók sikeressége is mutat – fejtette ki Binder István, aki szerint a heves piaci hullámzások csak átmenetiek, s az amerikai államháztartás, és az eurózóna pénzügyi problémái váltották ki őket. Ezek a hatások bennünket is elérnek, és sok embernek (például több százezer devizahitelesnek) Magyarországon is komoly nehézségeket okoznak, de az értékpapírpiacon nincs szükség rendkívüli lépésekre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.