Idegesek a nyugat-európai tőzsdék
Pénteken pozitív nyitás után gyengültek, majd délelőtt ismét erősödtek a nyugat-európai tőzsdék.
A hangulat változatlanul ideges, a kereskedéshez irányt mutató makroadatok közül pedig kora délelőtt csak kedvezőtlen érkezett; a friss kimutatás szerint Franciaországban, az euróövezet második legnagyobb gazdaságában leállt a növekedés a második negyedévben. Késő délelőtt az euróövezet júliusi ipari termeléséről érkezik jelentés, délután pedig az Egyesült Államokban jelennek meg adatok a kiskereskedelmi forgalom alakulásáról és a fogyasztói bizalom változásáról.
Nyitáskor emelkedtek a mutatók a vezető nyugat-európai tőzsdéken, majd rögtön negatívba fordultak. Délelőtt 10 óra körül ismét erősödtek, a legnagyobb tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst-300-as mutatója így 0,2 százalékkal 936,74 pontra emelkedett. Az index egy hónap alatt csaknem 17 százalékot veszített értékéből.
A nagyobb kilengéseket fékezte, hogy megtiltották egy sor piacon, a francia, az olasz, a spanyol és a belga tőzsdén is az úgynevezett shortolást, egy ügylettípust, amellyel az árfolyamok gyengülése révén lehet nyereséget elérni. Az utóbbi napokban-hetekben kialakult pánikszerű hangulat oldását célzó tőzsdefelügyeleti intézkedés csak részben érte el hatását, a londoni részvénytőzsdén például péntek délelőtt is heves árfolyammozgásokról számoltak be kereskedők. A hatóságok "beijedtek" - kommentálta egy kereskedő a short ügyletek megtiltását.
A devizapiac sem konszolidálódott, a svájci frankot hajnalban 1,08 frank felett, reggel 1,07 frank alatt, délelőtt 10 órakor 1,10 frank körül jegyezték. A forint árfolyama is kilengett, majd a frankhoz képest erősödni kezdett; reggel 256 forint felett, 10 órakor viszont már 250 forinton jegyezték a frankot. A bizonytalanság hatására a kőolaj ára csökkent, a Brent típus jegyzése hordónként 73 centtel 107,01 dollárra mérséklődött, a WTI jegyzése 1,19 dollárral 84,53 dollárra csökkent.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.