Gazdaság MTI 2011. augusztus. 12. 11:35

Csökkent az EU ipari termelése

A várt növekedés helyett júniusban csökkent az ipari termelés az euróövezetben és az Európai Unióban egyaránt - derül ki az Eurostat pénteken közzétett adataiból.

Júniusban a szezonális tényezőket figyelembe véve 0,7 százalékkal esett vissza az ipar kibocsátása az euróövezetben, és 1,2 százalékkal az Európai Unióban. Májusban még 0,2 százalékkal bővült a termelés mindkét övezetben. Éves szinten 2,9, és 1,7 százalékkal nőtt a kibocsátás.

Elemzők arra számítottak, hogy az eurót használó országok ipari termelése 0,1 százalékkal bővült júniusban májushoz képest, és 4,5 százalékkal tavaly júniushoz viszonyítva. A termelés gyakorlatilag minden fontosabb kategóriában visszaesett az euróövezetben és az EU-ban egyaránt. A legnagyobb mértékben a tartós fogyasztási cikkek gyártása csökkent - 2,5 és 2,2 százalékkal - a beruházási javaké 1,5 és 2,9 százalékkal esett vissza májushoz képest.

A beruházási javak kibocsátása éves szinten még növekedett júniusban - 7 és 5 százalékkal -, a tartós fogyasztási cikkeké azonban már tizenkét havi összehasonlításban is zsugorodott, 2,7 és 4,1 százalékkal, jelezvén, hogy a megszorító intézkedések miatt kevesebbet vásárolnak az emberek.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.