Angolába privatizálták az egyik portugál állami bankot
Portugáliában kezdetét vette a privatizáció, az állami tulajdonban lévő BPN bankot egy angolai pénzintézetnek adják el. A magánosítás az országnak nyújtott 78 milliárd eurós nemzetközi hitelcsomag egyik feltétele.
A Banco Portugués de Negocios (BPN) bankért a legjobb ajánlatot - 40 millió eurót - az angolai BIC bank helyi érdekeltsége tette négy jelentkező közül. Az ügyletről egyelőre több részlet nem ismert, csupán annyi, hogy a harmadik legnagyobb angolai bank tervei szerint nagyjából megfelezi a jelenlegi létszámot, 1580-ról 750-re csökkenti az alkalmazottak számát.
A portugál pénzintézetek között viszonylag kis banknak számító BPN-t pénzügyi problémái miatt az állam 2008 végén segítette ki a bajból. A feltőkésítés több mint kétmilliárd eurójába került az adófizetőknek.
A BPN-n kívül magánosítás vár egyebek mellett a TAP nemzeti légitársaságra, az ország legnagyobb közműszolgáltatójára (EDP), a villamosenergia hálózatot üzemeltető REN cégre, a legnagyobb portugál pénzintézetre (CGD) biztosítási üzletágára, az RTP televízióra.
Az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) 78 milliárd eurós hitelkeretéhez kapcsolódó megállapodás szerint 2013-ra 3 százalékra kell csökkenteni a hazai össztermékhez (GDP) viszonyított államháztartási hiányt Portugáliában. A deficit tavaly 9,1 százalék volt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.