Gazdaság MTI 2011. július. 26. 18:23

Piaci káoszt jósol az USA-ban a legrosszabb forgatókönyv

Az amerikai kormány fizetésképtelenné válásával kapcsolatos jóslatok ellenére a részvények még nem zuhannak a New York-i tőzsdén, és a Wall Street alapvetően azzal számol, hogy a kongresszus az augusztus 2-i határidőig meg tud majd állapodni az adósságplafon emeléséről - írta keddi számában a USA Today.

"A piaci árak azt mutatják, hogy nagy valószínűséggel nem következik be fizetésképtelenség" - jelentette ki Don Luskin, a TrandMakro befektetési igazgatója. A lap szerint a Wall Street a kialakult patthelyzetben jelenleg arra fogad, hogy az amerikai honatyák, főleg a saját politikai karrierjük megvédése érdekében, idejében dűlőre jutnak majd. Így ugyanis el tudják majd kerülni, hogy azzal vádolják őket: ők az okai annak, hogy Amerika fennállása óta először nem tudja kifizetni a számláit.

Az amerikai pénzvilág központjában alapvetően három lehetséges forgatókönyvvel számolnak, amelyek közül kettő lehetségesnek tartja, hogy még idejében megszületik a megállapodás az adósságplafon emeléséről. Az első szcenárió szerint a kongresszus kitolja az adósságlimitet és olyan mértékű deficitcsökkentésről állapodik meg, amely kielégíti a hitelminősítőket, amelyek azzal fenyegetnek, hogy az Egyesült Államokat alacsonyabb besorolásba helyezik át. Ebben az esetben a részvényárfolyamok emelkedése várható.

Gondterhelt arcok a Wall Streeten
AP

A második forgatókönyv értelmében a kongresszus megemeli ugyan az adósságplafont, de a hosszú távú deficitcsökkentés mértéke nem lesz eléggé nagyarányú, így nem lehet majd elkerülni a leminősítést. A részvények ebben az esetben 10 százalékot veszítenének értékükből. Az esés csak korlátozott lenne, mert a kamatok nem növekednének ugrásszerűen és a hitelminősítők reputációját megtépázta, hogy a válság előtt nem figyelmeztették a befektetőket a jelzálogpiac veszélyeire.

A harmadik, legpesszimistább forgatókönyvet tartják a Wall Streeten a legkevésbé valószínűnek. Ez azt vizualizálja, hogy a kongresszus nem jut kompromisszumra sem az adósságplafon emelésének, sem a stratégiai deficitcsökkentés kérdésében. Az Egyesült Államok fizetésképtelenné válna, aminek következtében elveszítené AAA besorolását, ami végeredményben recesszióhoz és piaci káoszhoz vezetne. "A fizetésképtelenség sokkal ártalmasabb, mint a leminősítés. Az alacsonyabb adósbesorolás visszafordítható, ám a fizetésképtelenség örökre foltot ejt egy ország hírnevén" - nyilatkozott a lapnak David Kelly, a J.P. Morgan piaci stratégája.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.