Befejezi alapkezelői pályafutását a 81 éves Soros György: közel egymilliárd dollár tőkét ad vissza eddigi külső befektetőinek, és fedezeti alapja ezentúl csak saját vagyonának menedzselésével foglalkozik majd - írja a Bloomberg. A változtatás mögött részben az áll, hogy új értékpapír-piaci szabályok léptek életbe a fedezeti alapok ellenőrzését illetően.
Alapkezelői tevékenységének befejezéséről Soros György cége, a Soros Fund Management LLC levélben értesítette a külső befektetőket, akik év végéig visszakapják tőkéjüket, közel egymilliárd dollárt - írja a hírügynökség két, meg nem nevezett forrásra hivatkozva. A Soros-alap által kezelt vagyon a Bloomberg szerint egyébként 25,5 milliárd dollárra rúg.
A levélben - amelyet a cég két alelnöke, Soros két fia, Jonathan és Robert írt alá - azt is közölték, hogy távozik a cég befektetési igazgatója, Keith Anderson. Ő 2008 februárja óta töltötte be ezt a posztot. A fedezeti alap ezután csak Soros György és családja vagyonát fogja kezelni - tette hozzá a beszámoló.
A két Soros-fiú szerint azért döntöttek a változtatás mellett, mert az új amerikai tőkepiaci szabályok szerint 2012 márciusáig regisztrálniuk kellett volna a céget az értékpapír-piaci és tőzsdei felügyeletnél, ha továbbra is szerették volna kezelni a külső befektetők tőkéjét.
A levél szerint a vállalat 2000 óta már egyébként is döntő részben csak a családi vagyont kezelte (a külső befektetők tőkéje akkor még 4 milliárd dollárra rúgott), ezért logikus döntés volt, hogy az alapkezelő ezután családi vállalkozásként működik tovább, azaz külső megbízásra már nem vállal vagyonkezelést.
Az új tőkepiaci szabályok szerint egyébként a 150 millió dollárnál nagyobb vagyont kezelő fedezeti alapoknak információkat kell közzétenniük befektetőikről és alkalmazottjaikról, illetve arról is, ha érdekellentét áll fenn tevékenységükben, valamint ha az alapkezelésen kívül más tevékenységet is végeznek. A regisztrált alapoknál a tőzsdei felügyelet rendszeres vizsgálatokat is végezhet majd.
A Soros-cég által kezelt legnagyobb alap, a Quantum Endowment Fund az utóbbi évtizedekben rendre 20 százalék körüli éves megtérülést ért el, de a Bloomberg egy, az alapot jól ismerő forrásra hivatkozva azt írja, hogy az elmúlt 18 hónap már nem alakult ilyen jól, az alap tavaly 2,5 százalékos pluszban zárt, de az idei első félévben már 6 százalékot veszített.
Soros trófeái
Soros György budapesti születésű, magyar zsidó származású amerikai közgazdász, befektető. Az üzletember 1992-ben azzal vált világszerte ismertté, hogy spekulációval olyan súlyos árfolyamzuhanásba lökte a fontot, hogy a brit valutát nem lehetett tovább bent tartani az akkori európai átváltási mechanizmusban. Franciaországban 1988-ban, Németországban pedig 1993-ban hajtott végre sikeres spekulációs támadást, később pedig megrogyasztotta a délkelet-ázsiai országok valutáit is az ázsiai válság idején.
Az üzletember 1947-ben vándorolt ki az Egyesült Királyságba, és a London School of Economicson szerzett diplomát. 1956-ban ment ki az Egyesült Államokba, ahol eleinte tőzsdei alkuszként és elemzőként dolgozott, majd megalapította a Quantum Befektetési Alapot. A nyílt társadalom eszméjét zászlajára tűző Soros Alapítványt 1983-ban alapította.
Soros 2008 őszén betámadta az OTP-t is, amiért a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete komoly büntetéssel sújtotta. Akkoriban elterjedt a vélekedés, hogy Soros spekulációja indította el az OTP-t a lejtőn, pénzpiaci szereplők között ugyanakkor elterjedt az nézet is, hogy az OTP papírjainak már korábban, ettől függetlenül is csökkent az értéke. Az utóbbiak szerint Soros támadása legfeljebb rásegített a zuhanásra.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.