Eddig egy Csongrádhoz közeli termelő volt kénytelen betárcsázni kukoricáját a megyében, mert génmódosított vetőmagot használt. A gazda nem tudta, hogy olyan vetőmagot vásárolt egy kereskedőtől, amely a vizsgálatok alapján igazolhatóan GMO-szennyezett volt.
A termelő a 4,38 hektáros területen a szennyezett állomány megsemmisítést a növény- és talajvédelmi igazgatóság határozat alapján maga végezte el. Mivel a génmódosított magból nőtt növények a virágzás alatt a környező területeket is beszennyezhették, azokon további megsemmisítésre lesz szükség. Már megkezdték a kitárcsázott kukorica melletti 400 méteres terület, vagyis az úgynevezett puffer zóna kijelölése – tudatta a kommunikációs vezető – közölte Varga Márta, a megyei kormányhivatal kommunikációs vezetője hétfőn.
Itthon több ezer zsák génszennyezett kukorica-vetőmagot találtak az elmúlt hetekben. Emiatt nemcsak a vetőmagot, hanem többfelé a szennyezett vetést is meg kell semmisíteni. A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal július 20-án részletes ismertetőt adott ki honlapján a génmódosított (GMO) vetőmagokkal kapcsolatban.
A HVG értesülései szerint nemzetbiztonsági vizsgálat tárgya is lehet, miként került génszennyezett kukorica-vetőmag a földekbe. A gyanúba keveredett vetőmagmultik milliárdos perre elegendő adut húztak elő.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.