2011. július. 18. 15:24 MTI Utolsó frissítés: 2011. július. 18. 15:14 Gazdaság

Folytatódik a vita az adósságplafonról Amerikában

Alig öt nap maradt hátra a Barack Obama amerikai elnök által megszabott határidőig az adósságplafon megemelésére, de a republikánusok és a demokraták még mindig nem tudtak dűlőre jutni a kérdésben.

Emellett a hiánycsökkentési erőfeszítések is megfeneklettek, mivel a törvényhozók - fél szemüket a 2012-es választásokon tartva - ragaszkodnak az adókedvezményekkel kapcsolatos álláspontjaikhoz.

A szenátorok a héten valószínűleg egy tartaléktervvel állnak majd elő, amely lehetővé teszi további kölcsönök felvételét, és néhány megszorítást is magában foglal.

Obama péntekig adott időt a két párt képviselőházi vezetőinek, hogy megegyezésre jussanak. Az elnök szerint július 22-ig egyezségre kell jutni, hogy a kongresszus augusztus 2-ig - mire a kormány fizetésképtelenné válna - tető alá hozzon egy jogszabályt, amely feloldaná a Washingtonra nehezedő nyomást.

Közgazdászok arra figyelmeztettek, hogy az adósságplafon megemelésének elmaradása felfordulást okozna a nemzetközi pénzügyi piacokon, és újabb válságba taszítaná az Egyesült Államokat.

Mind a demokraták, mind a republikánusok egyetértenek az adósságkorlát növelésének szükségességében, de nem tudnak megegyezni abban, hogy az miként is történjen meg. A republikánusok a plafon megemelése előtt kiadáscsökkentő intézkedések elfogadását követelik, de nem rokonszenveznek a demokraták javaslatával, amely adóemelést is tartalmaz, elsősorban a gazdagabb amerikaiakra kivetett többletadók formájában.

Mindezek ellenére Jack Lew, a Fehér Ház költségvetési igazgatója optimista. Ahogy közeledünk a határidőhöz, a kongresszus egyre több tagja hajlandó egyezkedni - mondta Lew a CNN hírcsatornán vasárnap. "Lesznek néhányan, akik jó ötletnek tartja az Armageddonnal való játszadozást, de nem hiszem, hogy ők lesznek többségben" - tette hozzá.

Obama a múlt héten öt egymást követő napon tárgyalt kongresszusi vezetőkkel, de hétfőre már nem volt tervbe véve hasonló megbeszélés.

A piacok mindeközben aggódva figyelik a demokrata többségű szenátus és a republikánusok által uralt képviselőház kötélhúzását. Több hitelminősítő is jelezte korábban, hogy lerontja az Egyesült Államok kiváló, "AAA" adóskockázati besorolását, amennyiben a kormány nem tesz eleget fizetési kötelezettségeinek.

A Moody's Investors Services például hétfőn azzal a javaslattal állt elő, hogy az Egyesült Államok egyszerűen törölje el a törvényben rögzített adósságplafont az amerikai államkötvények birtokosainak körében uralkodó bizonytalanság csökkentése érdekében.

Az Egyesült Államok azon néhány ország egyike, ahol a parlament adósságplafont határoz meg, amely "időről időre bizonytalansághoz" vezet azzal kapcsolatosan, hogy a kormány képes-e eleget tenni kötelezettségeinek. "Ha a kormány megváltoztatná az államadósság kezelésének módszerét, mi is kisebb kockázati tényezővel számolnánk értékeléseinkben" - írta Steven Hess, a Moody's elemzője.

A hitelminősítő szerint az adósság kérdésének kevésbé kötött szabályozására lenne szükség és a maastrichti kritériumokat hozta fel követendő példaként.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.