Megalakult az OECD Nemzeti Tanács
A kormány az OECD Nemzeti Tanács létrehozásával olyan szakmai fórumot teremtett, amely az egyes tárcák és kormányzati háttérintézmények magas szintű képviselete révén lehetővé teszi az OECD tagság előnyeinek hatékonyabban kihasználását - mondta Hidvéghi Balázs helyettes államtitkár, az OECD Nemzeti Tanács elnöke kedden Budapesten sajtótájékoztatón.
Kifejtette: a kormány világossá tette, hogy az OECD-ben a megelőző időszakhoz képest határozottabban képviseli majd Magyarország a véleményét, de ezzel párhuzamosan jobban támaszkodik majd a szervezetben felhalmozott tapasztalatokra, adatbázisokra is.
Mikola István, Magyarország OECD nagykövete az MTI-nek elmondta: az OECD-ben elismerést váltott ki, hogy miközben a világ jelentős gazdaságai súlyos államháztartási gondokkal küzdenek, Magyarország egy lépésben 4 százalékponttal csökkentette az államadósságát, és erőfeszítéseket tesz az államháztartási hiány lefaragására.
Hidvéghi Balázs az MTI-nek elmondta: a Nemzeti Tanácsnak az a jelentősége, hogy Magyarország súlyát, szerepét megerősítse az OECD-ben. A helyettes államtitkár kifejtette: Magyarország 1996 májusa óta tagja az OECD-nek, az ország csatlakozása a demokratikus piacgazdaságokhoz nagyon fontos lépés volt, de most "úgy érezzük, szükséges megújítani, új alapokra helyezni, és koncentráltan kihasználni a tagságból adódó előnyöket."
Aláhúzta: az OECD a legkülönbözőbb gazdaságpolitikai és társadalompolitikai kérdésekkel foglakozik, ezért minden tagország érdeke, hogy kihasználja azokat a hatalmas háttérbázisokat, összehasonlító elemzéseket, amelyek a nemzetközi szervezet rendelkezésére állnak. A Nemzeti Tanács azt a célt is szolgálja, hogy az ország egy-egy OECD-beli megnyilvánulásai előtt az itthoni álláspontokat, véleményeket egyeztesse, és a tanács berkein belül közös álláspont alakuljon ki.
Mikola István az MTI-nek elmondta, hogy az OECD-ben egyfajta "érzékeny, gyanakvó, de pozitív figyelemmel" kísérik a magyarországi útkeresés különböző lépéseit. Rámutatott: különösen azt követően alakult ez ki, hogy Orbán Viktor miniszterelnök az OECD 50. évfordulós ünnepségén elmondta a "határokat feszegető magyar új stratégiai megfontolásokról" szóló beszédét. Ezt a magyar útkeresést az OECD-n belül pozitív figyelem övezi, hisz az OECD-ben és az EU számos tagállamában is igyekeznek új válaszokat adni a válság által felvetett problémákra. Az OECD tagállamaiban "pozitív figyelem" kíséri, milyen lépéseket tesz Magyarország a költségvetési deficit mérséklésére, az államadósság mértékének lefaragására, a különböző területeken elindított tervek megvalósítására, a növekedés feltételeinek javítására.
Mikola István arról is szólt: az OECD-ben egyre nagyobb szerepet kaphatnak a jövőben a világ feltörekvő gazdaságai, így Kína, India, Dél-Afrika, India, és küszöbön áll Oroszország OECD-felvétele.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.