Bár kedd délutánra valamelyest csitult az a tőkepiaci pánik, amelyet a görög adósságválság európai továbbterjedésével kapcsolatos félelmek fűtöttek a hét eleje óta, a helyzet továbbra is aggasztó. Az elemzők szerint újabb mélypont jöhet, ha a felgyorsult események miatt (akár már pénteken) megrendezendő rendkívüli EU-csúcson sem születnek konkrétumok az adósságválság megfékezésére.
Lélegzetvételhez jutottak a tőkepiacok kedd délután: az olasz részvények például továbbra is rosszul teljesítettek ugyan, de az FTSE MIB index már „csak” 1,3 százalékos mínuszban tartózkodott azt követően, hogy az olasz kincstár sikeresen értékesített 12 hónapos állampapírokat a keddi kötvényaukción. Sikeres volt a görög és spanyol kötvényaukció is, az amerikai részvénypiacok is lefaragtak korábbi veszteségeikből, a korábban a befektetők által mentsvárnak tekintett svájci frank árfolyama is valamelyest normalizálódott: bár napközben még 233 forint felett is járt, az árfolyam délutánra 227 forint körülire változott.
A javulás azonban átmeneti lehet – vélik elemzők, akik szerint a görög adósságválság, illetve annak más dél-európai piacokra való esetleges átterjedése továbbra is izgalomban tarthatja a befektetőket. A mai olasz kötvényeladással kapcsolatban az pozitív fejlemény volt ugyan, hogy a befektetők részéről volt még kereslet az olasz adósság iránt, de az, hogy a ma értékesített papírok csak sokkal magasabb hozammal keltek el, már a piaci bizonytalanságot mutatja. Szintén pozitív fejlemény lehet, hogy a kiszivárgott hírek szerint az EU állam- és kormányfői akár már pénteken rendkívüli csúcsot tarthatnak a görög válság és az olasz helyzet miatt, ugyanis a tegnapi, kézzel fogható eredmények nélkül lezárult Eurogroup-találkozó után „jó lenne már valamilyen konkrétumot hallani” a válság megfékezéséről szóló esetleges tervekkel kapcsolatban – mondta a hvg.hu kérdésére Kovács Mátyás, a Raiffeisen Bank elemzője. Szerinte a frank erősödésének trendje „nem fenntartható”, így hosszabb távon várhatóan gyengülhet is a forinttal szemben – a bank előrejelzése szerint például a következő negyedévre, szeptember végére 220 forint körüli frankárfolyam alakulhat ki.
Hétfőn a bizonytalanság vagy türelmetlenség miatt elpattant egy húr, és olyan ország is érintetté vált az adósságválságban, amire már puszta mérete miatt is csak nagyon nehezen lehet egy új mentőcsomagot szabni – írja elemzésében Orosz Dániel, az AXA elemzési vezetője. Szerinte míg Görögország esetében egyesek nem zárták ki a csőd valamilyen formájának a lehetőségét, addig Olaszország esetében egyszerűen nem létezik ilyen alternatíva. Ez ugyanis olyan viharokat gerjesztene a pénzpiacokon és a bankszektorban, amely rövid áttétel után könnyen derékba törné a 2009 márciusában elindult kilábalást – véli az elemző.
Készül az olasz megszorító csomag |
Az adósságválsággal szemben az olasz politika egy gazdasági megszorító csomag minél gyorsabb elfogadásával próbál védekezni. Giulio Tremonti pénzügyminiszter kedden délután kezdi meg az általa kidolgozott megszorító csomag végleges változatának összeállítását. A korábbi 47-ről már 70 milliárd euróra emelkedett a megszorító intézkedések mértéke, ám az intézkedések javarészét a következő, 2013-as parlamenti választás után vezetnék be. A szenátus és a képviselőház elnökének ütemezése szerint a megszorító csomagról a felsőház már csütörtökön, az alsóház pedig vasárnapig, maximum jövő hétfőn szavazhatna. A befektetők körében aggodalmat okoz az olasz bankrendszer is, mert egyes hírek szerint néhány olasz nagy bank elbukhatott a héten nyilvánosságra kerülő stresszteszten. Az elmúlt időszakban jelentősen zuhantak a banki papírok, az UniCredit például több mint 25 százalékkal gyengült július elseje óta, de jelentősen csökkent az árfolyama az Intensa SanPaolónak is. (MTI) |
Most a legfontosabb talán az lenne, hogy Olaszország minél gyorsabban egy hihető és egyben látványos tervvel rukkoljon elő, ami nem átmeneti megoldást kínál, hanem hosszú távon stabilizálja a helyzetet – tette hozzá Orosz Dániel.
Azt hogy miért pont most kezdték el látványosan kiszórni a befektetők az olasz eszközeiket szerinte inkább egy lélektani mozzanattal magyarázható. A hatalmas olasz államadósság ugyanis érdemben nem változott az elmúlt hónapokban és Berlusconi a tervezett megszorításokkal kapcsolatban elhangzott kritikájának sem kellett volna feltétlen ekkora port kavarnia.
A krízis ilyen mértékű elburjánzásának azonban az egyik oka lehet, hogy a válságkezelés kissé nehézkesen és viszonylag lassan zajlik, rengeteg megoldási javaslat verseng egymással. Az érdekelteknek egy „falanxba tömörülve”, szorosan egymás mellé felsorakozva kellene egy átütő erejű megoldási stratégiával előállni – tette hozzá az elemző.
A feltörekvő piacokon belül hazánk, pontosabban a forintunk az euróval szemben jelenleg egy igen erős szinten tartózkodik, a további erősödésnek már alapvetően csak kevesebb tere lehet, míg egy kiteljesedő külső sokk esetén a gyengülés irányába már inkább csak alacsony ellenállás mutatkozhat – teszi hozzá Orosz Dániel. Amennyiben az eddig látott viszonylag kedvező globális hangulat tartósabban elromlana, úgy nem csupán a frank, hanem a forint oldaláról is további nyomás érkezhetne. Egyelőre azonban nem kell az ördögöt a falra festeni, mert a döntéshozók tisztában vannak azzal, hogy az adósságválság ellen folytatott harcban, az olasz fronton nem alakulhat ki állóháború, itt gyors és elsöprő erejű áttörésre van szükség – véli az elemző.
Bár a jelenlegi pánik nagyrészt lecsengeni látszik, tovább ronthatja a befektetői bizalmat érintő kilátásokat, hogy kedden tovább emelkedtek az egyes eurózóna-tagok csődkockázatát mutató CDS-felárak. Míg kedden az olaszok és a görögök kerültek rivaldafénybe, hasonló „aknák” lapulhatnak a hatalmas adóssággal rendelkező Portugáliában, Spanyolországban, Írországban és Belgiumban is. Ráadásul fejfájást okozhat az is, hogy a napokban közzéteszik az európai bankok pénzügyi állapotát vizsgáló „stressztesztek” eredményeit, amelyek szintén tartogathatnak további negatív meglepetéseket.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.