2011. június. 29. 15:35 MTI Utolsó frissítés: 2011. június. 29. 15:32 Gazdaság

Maradvány milliárdok felhasználásáról döntött a kormány

A kormány döntése szerint a költségvetési fejezetek tavalyi, összesen 53 milliárd forintos kötelezettségvállalással nem terhelt maradványából 12,2 milliárd felhasználható, 40,8 milliárd viszont további intézkedésig nem.

A Magyar Közlöny legutóbbi számában jelent meg a központi költségvetési szervek és a társadalombiztosítási költségvetési szervek kötelezettségvállalással nem terhelt maradványairól szóló kormánydöntést. E szerint a kabinet a maradványból 53 milliárd forint visszahagyását engedélyezi azzal, hogy a visszahagyott maradványból 40,8 milliárd forint további intézkedésig nem használható fel, arra kötelezettséget vállalni nem lehet. A mellékelt táblázat szerint viszont - egyéb kisebb tételek mellett - a PSZÁF 8,2, Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 3,9 milliárd forintot használhat fel a maradványból.

Nem használhatja fel viszont - egyebek közt - az Országgyűlés az 1,8, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium a 2,5, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a 16, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium a 4,7 milliárd forintos maradványt, ahogy nem használható fel az uniós fejlesztések több mint 6 milliárd forintos maradványa sem.

A kormány döntésére az államháztartási törvény legutóbbi, a stabilitási alappal összefüggésben a parlament elé terjesztett, március végén kihirdetett módosítása ad lehetőséget. E szerint a központi költségvetési szerv és a fejezeti kezelésű előirányzatok kötelezettségvállalással nem terhelt előirányzat-maradványának elvonásáról vagy felhasználásáról a kormány dönt; az elvont előirányzat-maradvány a központi költségvetést illeti meg. A törvényjavaslatot akkor azzal indokolta a nemzetgazdasági miniszter: a módosítás lehetővé teszi, hogy a kormány a tárgyévet követően döntsön a kötelezettségvállalással nem terhelt maradványok újbóli felhasználásának engedélyezéséről.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.