Gazdaság MTI / hvg.hu 2011. június. 20. 14:45

Mínuszban a BUX, stagnál a forint a kamatdöntés után

A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa nem változtatott hétfőn a forint alapkamatán, a magyar deviza erre nem nagyon reagált, miközben a BUX továbbra is mínuszban volt hétfőn kora délután.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 89,41 pontos nyitás után tovább csökkent hétfőn kora délutánig. A BUX 14.30 órakor 22.474,29 ponton állt, ami a pénteki záró értékéhez képest 227,64 pontos, 1,00 százalékos csökkenés, a hétfői nyitásnál 138,23 ponttal alacsonyabb. A részvénypiac forgalma fél háromig 8,2 milliárd forint volt, a vezető részvények ára vegyesen alakult az előző napi záráshoz képest.

A BUX végül 213,85 pontos, 0,94 százalékos csökkenéssel, 22.488,08 ponton zárt hétfőn. A piaci elemzők szerint főként a görög események határozzák meg a nemzetközi hangulatot, a magyar index nem tudott kitörni a negatív tartományból. (A Mol árfolyamát rontotta az INA sziszeki finomítójában kitört tűz - amit nap közben eloltottak -, az OTP-re pedig a görög válság hatott negatívan.)

AP

Nem változott a forint árfolyama a jegybanki kamatdöntésre

A forint árfolyama nem változott a piaci várakozásoknak megfelelő jegybanki kamatdöntésre. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa nem változtatott a 6 százalékos jegybanki alapkamaton hétfői ülésén. A forintot a kamatdöntés után 268,70 forintos euróárfolyam közvetlen közelében jegyezték, a bejelentést megelőző szinten. A forint árfolyama dollárban, svájci frankban és jenben sem változott lényegesen, a dollárt 189 forint, a svájci frankot 223,50 forint, a japán jen 100 egységét 235,50 forint környékén jegyezték a kamatdöntés bejelentése után.

Egész nap a görög segélycsomag hírei mozgatták a devizapiacokat: az euró és a forint kezdetben gyengült hétfőn, majd erősödött: az eurót délután négy órakor 268,05 forinton jegyezték a péntek délutáni 267,59 forinttal szemben.

Simor: egyhangú döntés a 6 százalékos kamat tartásáról

A monetáris tanács egyhangúlag határozott a 6,00 százalékos alapkamat tartásáról  - jelentette be Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a kamatdöntő ülés után tartott hétfői tájékoztatón. A tanács előtt egyetlen, a 6,00 százalékos kamat tartására vonatkozó javaslat volt. Június az ötödik hónap, amikor a testület nem változtat a jegybanki alapkamaton, ezt megelőzően, november és január között összesen 75 bázisponttal emelkedett a ráta. A héttagú monetáris tanács minden tagja a 6 százalékos alapkamat tartására szavazott a megelőző, május 16-i kamatdöntő ülésen is.

Az elemzők továbbra sem várják a jegybanki alapkamat változtatását

A piaci várakozásokkal megegyezett a monetáris tanács hétfői kamattartása, és az MTI által megkérdezett banki elemzők a következő hónapokban is változatlan, 6 százalékos jegybanki alapkamat szintre számítanak. Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője szerint sem a monetáris lazításnak, sem a szigorításnak nincs indoka jelenleg. Az inflációs kockázatok továbbra is felfelé mutatnak, de a kedvező májusi adatot követően enyhültek. Ezzel egy időben ugyanakkor emelkedtek a stabilitási kockázatok, így a kamatcsökkentés tere is szűkült.

AP

Az elemző a kamatemelést sem tartaná indokoltnak, elsősorban a továbbra is lanyha belső kereslet, és az inflációs nyomást nem jelentő bérdinamika miatt. Ebben a helyzetben az elemző szerint a további hónapokban is a kamattartásra van a legnagyobb esély, de sok múlik az MNB legfrissebb inflációs jelentésében előrejelzett kilátásoktól is. Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfolió menedzsere is arra emlékeztetett, hogy a meglepetésszerűen jó májusi inflációs adatot követően ugyan erősödtek a közeljövőre vonatkozó kamatcsökkentési várakozások, azonban a nemzetközi környezet hirtelen romlása egyelőre biztosan kizárja ennek lehetőségét. Az ország kockázati megítélésében bekövetkezett gyors javulás az utóbbi két hónapban már nem folytatódott, kisebb korrekció következett, némileg romlott az ország megítélése régiós viszonylatban is - hívta fel a figyelmet.

A hazai növekedési kilátások kissé borúsabbá váltak, az idei évre várt 3 százalékos GDP növekedés nem tűnik teljesíthetőnek, és jövőre is inkább lefelé mutatnak a kockázatok - vélte. A gyengébb növekedési kilátásoknak Bebesy Dániel szerint kettős következménye lehet. A költségvetési hiánycél tartása miatt különösen fontos, hogy a kormány teljesítse a Széll Kálmán Tervben és a konvergenciaprogramban előirányzott kiadás lefaragásokat, másrészt az alacsonyabb növekedés kisebb inflációs nyomást is eredményezhet. A jegybank véleményét erről a héten publikálandó legfrissebb Inflációs Jelentésből ismerhetjük meg - hívta fel a figyelmet az elemző.

A májusi kedvező adat ellenére az év végéig, a lassabb növekedés mellett is bőven a jegybanki célt meghaladó inflációs rátákra számít az alapkezelő, ezért úgy gondolják, hogy a feszült nemzetközi környezetben a jegybank a következő hónapokban sem fogja csökkenteni az alapkamatot.

 

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.