2011. május. 18. 12:46 MTI Utolsó frissítés: 2011. május. 18. 12:49 Gazdaság

Komolyabb szerepet szán Kína a kamatpolitikának

A kínai jegybank növeli a kamatpolitika szerepét az infláció elleni küzdelemben.

A kínai jegybank növeli a kamatpolitika szerepét az infláció elleni küzdelemben és a 2015-ig érvényes, öt éves terve keretében további reformokat hajt végre egyes pénzügyi eszközök árazásának fokozatos liberalizációja érdekében - közölte honlapján a Kínai Népbank (PBOC) kedden, szerdai keltezésű 2010. évi jelentésében. 

A jelentésben a PBOC kormányzója Csou Hsziao-csuan arról számolt be, hogy az intézmény az idén fokozott erőfeszítéseket tesz az árstabilitás elérésére. A kínai fogyasztói árindex éves összehasonlításban 5,3 százalékkal nőtt áprilisban, ami magasabb az elemzők által korábban várt 5,2 százaléknál. Sokan úgy látják, a PBOC nem lesz képes teljesíteni az idei évre tervezett 4 százalékos inflációs célszámot. 

A jegybank az árnövekedés megfékezése érdekében az elmúlt hat hónapban nyolcszor emelt a bankok kötelező tartalékrátáján és október óta négyszer növelte az irányadó alapkamatot. 

A PBOC arról számolt be, hogy továbbra is figyelmet fordít a megfelelő likviditás fenntartására és a "társadalmi finanszírozás ésszerű" szintjének biztosítására, miközben több pénzt juttat a reálgazdaságnak és a kis- és középvállalatoknak. 

A "társadalmi finanszírozás" mércét a kínai jegybank vezette be annak érdekében, hogy pontosabb képet adjon a gazdaság pénzkínálatáról. A mutató, a jüanhiteleken túl, a kevésbé szabályozott tröszthiteleket, a vállalati kötvénykibocsátások értékét és a nem pénzügyi vállalatok tőkeemeléseit is tartalmazza. A jegybank jelentésében megismételte korábban többször hangoztatott, a jüan árfolyamának piaci alapokra helyezése melletti elköteleződését. "A jüan árfolyamát alakító mechanizmusok javítása segíti a reálgazdaságot és fontos szerepet játszik a külkereskedelmi egyensúlytalanságok csökkentésében" - írja a PBOC.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.