Gazdaság hvg.hu/MTI 2011. június. 08. 10:15

A Fitch pozitív gesztusa penge lehet Orbánék hátában

A Fitch Ratings negatívról stabilra javította a magyar szuverén adóskockázati besorolások kilátását a magyar kormány bejelentett költségvetési intézkedéseinek bizalomerősítő hatására hivatkozva. A lépést elemző közgazdászok és befektetési szakértők szerint e gesztust csak akkor követhetik újabbak, ha a kormány végre cselekszik.

A Fitch Ratings döntésének igazán örülhetünk, hiszen annak a reményét vetíti előre, hogy olcsóbbá válhat a magyar adósság finanszírozása, s ezért mindannyiunk zsebében több pénz marad. A gesztus azonban annak a feltételezésnek a kifejezése, hogy Magyarország a Széll Kálmán-tervben és a konvergenciaprogramban kilátásba helyezett intézkedéseket valóban végrehajtja. A kormány elég elszántnak látszik egyelőre, de a végrehajtás kockázataira a hazai és a külföldi elemzők is felhívják a figyelmet. Ha a folyamat elakad, vagy a külső gazdasági körülmények rosszabbra fordulnak, bajba kerülhetünk. A Fitch döntése ekképpen nem csak elismerés, hanem nyomás is. Örülni szabad, lelkendezni kár. A kormány a mostanában megszaporodó propagandaízű győzelmi jelentések helyett maga is visszafogottan kommentálta a hírt. Az alábbiakból kiderül, hogy miért.

Orosz Dániel, az Axa csoport Magyarország stratégiai elemzési igazgatója a hvg.hu-nak elmondta, valóban meglepte a piacot, hogy egyáltalán történt valami a minősítésünkkel, hiszen a gazdaságban érdemi változás nem következett be a korábbiakhoz képest. A Széll Kálmán-tervvel az irány kijelölése megtörtént, de a kormány a csomagot még nem bontotta ki, a konkrét intézkedések váratnak magukra. Így a Fitch is jelezte, hogy a felminősítésnek – amely már valódi változást jelezne a megítélésünkben – éppen a konkrét lépések jelentik a feltételét. A piac ennek megfelelően nem is reagált különösebben a kilátás javításának hírére. A forint a sáv aljáig, 263 forintig erősödött az euróval szemben, de ez a hatás is egyszerinek és átmenetinek tekinthető.

A magyar gazdasággal kapcsolatos kockázatok továbbra is fennállnak. A nyugdíjpénztári vagyon átcsatornázása ugyan olyan nagy puffert teremt, ami rövid távon megakadályozza az egyensúlyi gondok kialakulását, de középtávon már korántsem ilyen egyértelmű a biztonság. Egyrészt a napvilágra kerülő intézkedések jelentős társadalmi ellenállást válthatnak ki (erre mutat már jelenleg is a rendvédelmi dolgozók vagy a pedagógusok fellépése), ami a tervezett lépések felpuhításához vezethet. Másrészt a világgazdaságban egyre inkább kibontakozni látszik egy lefelé irányuló trendforduló, amit, ha beáraz a piac, egy perc alatt felülírhatja az olyan apró pozitív gesztusokat, mint amit a Fitch tett – vélekedett Orosz Dániel.

Orosz Dániel. Erősödnek a külső kockázatok
AXA

Karsai Gábor, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgató-helyettese is óvatosan fogalmaz. Szerinte a Fitch a negatív kilátásokat szüntette meg, mert a pénzügyi befektetők szerint a Széll Kálmán-terv és a konvergenciaprogram elég kemény intézkedéseket tartalmaz, látszik a kormány elhatározottsága, és ezt díjazták most. A magyar gazdaság megítélése azonban nem sokat javult – fejtette ki a közgazdász a hvg.hu-nak. Az árfolyamszint ott van, ahol a Bajnai-kormány idején, a kamatszint pedig magasabb. Karsai Gábor szerint a strukturális reformok hozhatnának javulást, mert nemcsak az egyensúly megőrzésében, hanem a növekedésben is eredményeket kéne elérnünk. Ehhez azonban háttértanulmányokra, szakmai megalapozottságra, érdekegyeztetésre, sőt, a korábbi hibás gazdaságpolitika miatt gyakorolt önkritikára is szükség volna. A kétség ugyanis abban van, hogy a beígért intézkedések közül mit tud megvalósítani a kormány. A kabinet mozgástere jelenleg elég nagy, mert jövőre meglehetősen nagy összegek befagyasztotását tervezik, s így lesz miből engedni. Továbbá az államháztartás a magán-nyugdíjpénztári forrásokat is beszámítva 2 százalékos többlettel zár (igaz, enélkül vaskos hiány alakulhatna ki). Karsai szerint végül az a valószínű, hogy kevesebb valódi strukturális reform és több klasszikus megszorító lépés vár majd ránk.

„A magyar kormány nagyon nehéz feladatokat tűzött maga elé a költségvetési átalakításokkal és szerkezeti reformprogrammal, és abban reménykedünk, hogy a program sikeres lesz” – ezt már Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke mondta a Fitch Ratings tegnapi döntésére utalva. Simor szerint ez annak köszönhető, hogy a hitelminősítő szerint a magyar kormány teljesíti majd a Széll Kálmán-tervben és a Brüsszelnek megküldött konvergenciaprogramban rögzített vállalásait.

Karsai Gábor. Az a kérdés, hogy mennyit tudnak megvalósítani
hvg.hu

Az intézkedések külföldi visszhangja is óvatosan udvarias volt. A Barclays Capital kommentárjában kiemelte, hogy a nagy nemzetközi hitelminősítők közül a Fitch elsőként állította meg "az utóbbi hónapok, évek" negatív minősítési folyamatát Magyarországgal kapcsolatban. „A Fitch Ratings lépése alátámasztja azt a véleményüket, hogy ’nagymértékben csökkent’ Magyarország befektetésre nem ajánlott, ’bóvli' kategóriába történő visszaminősítésének kockázata, jóllehet ez még az idei év elején is tényleges veszély volt” – írták. A cég elemzői megjegyezték, hogy Magyarország szuverén adósságának besorolásaira a másik két nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's és a Moody's Investors Service továbbra is negatív kilátást tart érvényben.

A Barclays Capital keddi értékelése szerint a kormány által bejelentett államháztartási reformintézkedések, valamint a piacon jól fogadott idei kötvénykibocsátások – amelyek 2011-re fedezik a külső finanszírozási igényt – "egyértelműen és nagymértékben" csökkentették rövid távon a magyar gazdaság sérülékenységét. E háttér alapján a Fitch lépése „nem tűnik indokolatlannak, és nem is meglepő” – írták a ház londoni elemzői, akik változatlanul látnak bizonytalanságokat a bejelentett intézkedések végrehajtásával kapcsolatban. Úgy vélik, hogy "bármilyen elcsúszás" esetén ismét a befektetők figyelmének középpontjába kerülnének a viszonylag magas magyar adósságszintek.

A végrehajtási kockázatok egyik forrása lehet, ha a gazdasági növekedés váratlanul nagy mértékben gyengülne, ráadásul erre a tényezőre a magyar kormánynak csak korlátozott a befolyása, mivel Magyarország erősen függ a külső kereslettől. Mindemellett a magyar külső finanszírozási igény a következő években is magas marad, mivel a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val szembeni tartozásból jövőre hozzávetőleg 3,7 milliárd euró, 2013-ban mintegy 4,5 milliárd euró, 2014-ben pedig körülbelül 2,7 milliárd euró válik esedékessé – áll a Barclays Capital keddi londoni elemzésében.

Simor András. A kormány nagyon nehéz feladatot tűzött maga elé
Túry Gergely

A BNP Paribas bankcsoport felzárkózó piaci elemzőinek keddi értékelése szerint belátható időn belül a Moody's és a Standard & Poor's is javíthatja a magyar adósosztályzatok kilátását. A ház ugyanakkor azon a véleményen van, hogy a magyar besorolások tényleges felminősítése legkorábban 2012-ben lehetséges, mivel a hitelminősítők várhatóan megvárják a költségvetési intézkedések eredményeit.

Michal Dybula, a BNP Paribas vezető közép-európai közgazdásza ezzel kapcsolatban kedden az MTI-nek azt mondta: ő is indokoltnak tartja a Fitch Ratings által bejelentett kilátásjavítást, mivel "ha összeadjuk (a magyar konszolidációs programban foglalt) intézkedéseket, akkor kijönnek a benne szereplő számok (...) a deficitcélok hitelesek, feltételezve, hogy (a bejelentett intézkedések) mindegyikét végre is hajtják". Dybula szerint ebből a szempontból "igencsak indokolt", hogy a Fitch Ratings elemzői "már nem tartják ujjukat a ravaszon", vagyis részükről nem fenyeget az a veszély, hogy Magyarország átkerül a bóvli adósbesorolási kategóriába. "Arra számítok, hogy a többi hitelminősítő is így tesz. Ettől még a nagyon gyenge magyar besorolás érvényben lesz, de már semmi nem fog arra utalni, hogy Magyarországot leminősíthetik a bóvli sávba" – közölte az elemző. Dybula szerint nagyon valószínűtlen, hogy a hitelminősítők már az idén javítanák Magyarország adósbesorolásait is. Az elemző azt jósolja, hogy a tényleges felminősítéshez még legalább tizenkét hónapra szükség van.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni kutatási részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) keddi kommentárja szerint a Fitch Ratings kilátásjavítása igazolja a kormány által bejelentett strukturális kiigazító intézkedéseket. Magyarország azonban "még nincs kint a vízből", továbbra is vannak jelentős végrehajtási kockázatok, amelyek abból erednek, hogy még mindig nem elég feszes a kiadások feletti ellenőrzés, és ehhez a költségvetési bevételek gyenge növekedése és "mérsékelt GDP-kilátások" járulnak – áll a cég értékelésében.

A Fitch lépése óta két újabb fontos dokumentum került napvilágra. A Nemzetgazdasági Minisztérium közzétette a legfrissebb államháztartási jelentést, amelyből döbbenetes mértékű hiányról értesülhettünk, s a következő hónap még rosszabb lesz. Az egyensúlyt kizárólag a nem szokványos intézkedések tartják fenn, amelyek forrásainak elapadása, azaz 2013 után a szükséges reformlépések nélkül csak további drasztikus megszorításokkal lavírozhatunk tovább, ami azonban már felveti az uniótól, sőt, már a térségünk többi gazdaságától való gyorsuló leszakadást. A másik dokumentum az Európai Unió országjelentése volt, amely kifejezi Brüsszel aggodalmát a magyar gazdaság jövője miatt, s máris újabb egyensúlyi lépéseket tart szükségesnek. Keskeny pallón járunk. Bizonyságul a világ legnagyobb hitelminősítő cége, a Standard & Poor's bejelentette, hogy fenntartja Magyaroszág adósbesorolását egy fokkal a bóvli kategória felett negatív kilátással.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.