Gazdaság hvg.hu 2011. április. 14. 19:42

Csak tüneti kezelést nyújt a pazar nász a brit gazdaságnak

Nehéz általános tapasztalatokra hagyatkozni akkor, amikor az ifjú brit trónörökös esküvőjének várható gazdasági hatásait veszik számba. Az esemény szinte példátlan, miközben a nemzetközi gazdaság mélyrepülése idején még a biztosnak tűnő számok is bizonytalanná válhatnak. A felpörgő turistaforgalom valószínűleg jót tesz a szigetország gazdaságának, a világraszóló násztól azonban túlzás azt várni, hogy gyógyír lesz a válságban. Legfeljebb tüneti kezelés.

Szinte már abban a pillanatban, amikor tavaly novemberben bejelentette Vilmos herceg és polgári származású kedvese, Kate Middleton, hogy idén április 29-én egybe kelnek, megindultak a gyors kalkulációk: vajon mennyit is hozhat a brit gazdaság konyhájára a XXI. század egyik legrangosabb esküvője? A nemzetközi visszaesés jelenlegi időszakában az üzleti élet szereplői és a kormány is bízik abban, hogy a jeles esemény ösztönzően hat majd a gazdaságra.

Kate és Vilmos népszerűségére még az óvatosan becslők is bőkezűen építenek. Az első gyors számítások hozzávetőleg 620 millió fontra tették az esküvőnek köszönhető pluszfogyasztásból befolyó összegeket. A Verdict nevű, ágazati kutatásokat végző cég kalkulációjában azt a több mint egymillió látogatót vette figyelembe, akik a főváros hivatalos turistaügynöksége, a Visit London szerint a városba látogatnak április utolsó hétvégéjére. (Károly és Diana 30 évvel ezelőtti esküvőjén 600 ezer ember állt sorfalat London utcáin.)

A bögrék és tollak, könyvek és babák, s mindaz a számtalan dísz és használati tárgy, amelyek az ifjú pár arcképét viselik, csak kicsiny részét – mintegy 12-18 millió fontot, mások szerint 20-26 millió fontot – hozzák a várt bevételeknek. Pedig hihetetlen népszerűek a menyasszony eljegyzési gyűrűjének különféle értékű másolatai, s egy sörfőzdében már az ifjú aráról elnevezett habzó italt is felszolgálnak. Igaz, a sör „Kiss me Kate” elnevezése nem túl eredeti; bár ki tudja, mennyi idő kell ahhoz, hogy a fogyasztók a híres musical helyett Middleton kisasszony csókjára asszociáljanak.

Hercegi jegyespár. Régi összhang új formában
AP

Az ételek és italok, fogyasszák akár étteremben, pubban, szállodában vagy élelmiszerüzletben már jóval nagyobb szeletét hozhatják a remélt bevételeknek. Az előzetes becslések ez esetben 350-360 millió fontról szólnak, amiben persze benne van mindaz a pezsgő- és borfogyasztás is, ami az esemény alkalmával feltételezhető.

És akkor még nem esett szó a látványosan felduzzadó turistaforgalom nyomán megsokszorozódó bevételekről, elsősorban a londoni, másodsorban a környező települések szálláshelyein, valamint a közlekedésben. Ezek összegét előzetesen 210-220 millió font közé teszik kutatók. Ebben azonban valószínűleg még nincsenek benne a brit főváros közelében nyíló, ideiglenes vidéki kempingek és hagyományos családi házaknál kínált, bread & breakfast típusú szállások.

A menyasszonynak három esküvői ruhát is készítenek

Állítólag három esküvői ruhát is rendelt Vilmos brit trónörökös menyasszonya. Az azonban az esküvő előtt alig több mint két héttel is még hétpecsétes titok, hogy ki és milyenre tervezi a trónörökösi ara menyegzői ruháját. A The Daily Telegraph szerint ennek elsősorban az lenne a célja, hogy ha az egyik ruhaköltemény tervei kiszivárognának a sajtónak, akkor Kate egyszerűen átvált a B vagy a C tervre. Az ifjú arának eltökélt szándéka, hogy a frigy napjáig az öltözékével szemben minden részlet titokban maradjon. Diana hercegnő - aki 1981-ben házasodott össze Károly walesi herceggel - annak idején két azonos ruhát csináltatott David Emanuel walesi divattervezővel, és már jóval az esküvő előtt nyilvánosságra hozta a tervező kilétét, jóllehet az esküvői ruha terveit nem.

A turistacsalogató ötletek tárháza végtelen: legyen szó akár „csomagban” árult szállodai szolgáltatásokról, amelynek keretében nászéjszakát idéző koktél és múzeumi belépő is jár a vendégnek, vagy éppen csábító éttermi menüről, amelyben igyekeznek az ifjú pár kedvenceit szervírozni. Vilmos herceg egyik kedvenc étele, a darált húsos, sajtos angol házi pite (Cottage Pie) egyre több pub esküvői menüjében szerepel, ahogyan a Buckingham-palotában gyakran majszolt virslis sütemény is. (Ezt a szigetországban csak sausage rollnak hívják, és pontosan olyan, mint a magyar látványpékségekben készülő meleg virslis roló.)

Egyes belföldi, de akár külföldi utazási iroda vagy rendezvényszervező cég különböző útvonalakon  szervez londoni sétákat, olyan helyeket érintve, amelyek a menyasszony vagy a vőlegény, netán mindkettejük számára fontosak és emlékezetesek. Szinte valamennyi túrában helyet kap az immár legendássá vált Mahiki nevű night club, amely a jegyespár egyik kedvelt szórakozóhelye.

Az április végi nagyszabású lakodalomtól azonban nem szabad csodát várni – figyelmeztetnek gazdasági elemzők –, bár a szállodai és az éttermi kiadások biztosan az egekbe szöknek majd. Az optimista forgatókönyv másik változatát is ajánlatos elkészíteni. „Vilmos herceg és Kate esküvője egész biztosan segít a gazdaságnak, de fennáll a veszélye annak, hogy az emberek túl sokat várnak tőle. Komoly gond lehet például, ha a kereskedők nem tudják eladni mindazt az árut, amit szeretnének" – idézte az MTI Neil Saunders véleményét a Verdicttől.

Az ünnepet türelmetlenül váró turistákkal és honpolgárokkal szemben jó néhányan már az esküvő bejelentése óta támadják a szigetország kormányát. Mondván, olyan szigorú takarékossági intézkedések mellett, amilyeneket London bevezetett, nincs helye a hét országra szóló lagzinak. Jóllehet, az ünnepi költségek többségét a királyi család állja, de a kormány fizeti a mozgósított rendőröket és a Westminster-székesegyháztól a Buckingham-palotáig húzódó 2,25 kilométeres útlezárást.

Az mindenesetre biztos, hogy a briteknek lesz módjuk ünnepelni a hercegi menyegző idején. Április 29-ét, pénteket a szigetországban munkaszüneti nappá nyilvánították. Az azt megelőző hosszú hétvége, a hétfővel együtt pedig a húsvéti ünnepekkel telik. Így tehát csak három napot – keddre, szerdára és csütörtökre – kellene dolgozni Nagy Britannia-szerte, amit azonban mind többen igyekeznek „megúszni”. Hiszen három nap szabadság kivételével akár tíz napra is vissza lehet vonulni pihenni vagy éppen elutazni a menyegző miatti tömegnyomorból.

És sokan gondolkodnak így. Arról azonban szinte alig esik szó, hogy egy többnapos, előre nem kalkulált országos termelés-kiesés mennyit ronthat a brit gazdaság növekedési helyzetén. Különös tekintettel a tavalyi utolsó negyedéves GDP-csökkenésre, amelyet pedig már négy, növekedést hozó periódus előzött meg a 2009-es visszaesés után. (A Nemzetközi Valutaalap adatai szerint az Egyesült Királyság éves GDP-je a 2008-as 2684,2 milliárd dollárról 2009-ben 2183,6 milliárdra esett vissza.)

zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.