2011. április. 11. 14:21 MTI Utolsó frissítés: 2011. április. 11. 14:21 Gazdaság

Nagyot zuhant tőzsdei visszatérése után az INA

A horvát pénzügyi felügyelet kéthetes felfüggesztése után hétfőn újraindult a kereskedés az INA részvényeivel a zágrábi tőzsdén, de a több mint tíz százalékos áresés miatt újból felfüggesztették az olajcég papírjainak eladását. Nem sokkal 13 óra előtt ismét folytatódott a kereskedés.

A március 25-ei utolsó kereskedési napon 4010 kunás záróáron (1 kuna 36 forint) keltek el az INA részvényei, hétfőn azonban csekély forgalom mellett 3600 kunára esett vissza az árfolyam. A zuhanás meghaladta a 10 százalékot, ezért 11 órakor átmenetileg felfüggesztették az INA-részvények forgalmazását. A zágrábi tőzsde indexe hétfőn 11 órakor 1,68 százalékos csökkenést mutatott.

A zágrábi tőzsde honlapján megjelent közlemény szerint az INA igazgatósága azt közölte: "nem tud olyan új tényről, ami befolyásolhatja a tőzsdei árfolyamokat". A horvát pénzügyi felügyelet (HANFA) két héttel ezelőtt azért függesztette fel az INA-részvények kereskedését először egy hétre, majd ezt követően még egy hétre, mert információkat akart gyűjteni az elmúlt hónapokban indult részvényfelvásárlások hátteréről.

A Vecernji List című napilap a birtokába került HANFA-jelentés alapján azt közölte, hogy a horvát pénzügyi felügyelet piaci manipulációval vádolja a Molt, mert az szerinte ciprusi cégeken és az ő megbízásából vásárló New York-i Convergex brókerházon keresztül szerzett INA-részvényeket. A felügyelet szerint a Moltól függetlenül Mário Hoffmann, a szlovák alvilághoz köthető üzletember is szerepet játszott a felvásárlásokban.

A Hospodárské Noviny című szlovák gazdasági és politikai napilap értesülései szerint a szlovák J&T pénzügyi befektető csoport áll a horvát INA olajvállalat részvényeinek felvásárlása mögött. Az újság szerint a J&T nem maga vásárolja fel közvetlenül a részvényeket, hanem hozzá közel álló ciprusi cégeken keresztül. A lap úgy tudja, egyáltalán nem biztos, hogy a részvényvásárlások mögött csak Hoffmann állna, legalábbis nem egyedül. A lap értesülései szerint Hoffmann azért került az érdeklődés középpontjába, mert a tulajdonában lévő Postovná Banka az egyik cégnek segített a részvényvásárláskor.

A szlovák gazdasági lap szerint a J&T csoport és az Istrokapitál már a múltban is együttműködött, egyebek között akkor, amikor a Mol megvette a pozsonyi Slovnaftot. Akkor az Istrokapitál és a J&T is 15-15 százalékos részvénycsomagot vett, amit a Mollal folytatott vételi tárgyalások során jól hasznosítottak. Jelenleg a Mol 47,26 százalékos tulajdoni hányadával a legnagyobb részvényese az INA-nak, míg a horvát kormány 44,84 százalékkal rendelkezik. A decemberi, 2800 kunás nyilvános ajánlattételi ár Mol általi közzététele óta az INA papírjainak árfolyama szinte folyamatosan emelkedett, a tőzsdei felfüggesztés előtti héten lépte át a 4000 kunát.

Jadranka Kosor horvát miniszterelnök időközben bejelentette, hogy az INA papírjainak felvásárlása miatt ügyészségi nyomozás indult a HANFA feljelentése alapján Szlovákiára, Magyarországra és Ciprusra is kiterjedően. A zágrábi kormány eredeti terve szerint módosította volna az INA olajtársaság privatizációjával kapcsolatos törvényt, hogy egyetlen tulajdonos kezébe se kerülhessen 49 százaléknál nagyobb hányad, de a kabinet megvárja az ügyészségi vizsgálat eredményét.

zöldhasú
Hirdetés