2011. április. 04. 18:02 MTI Utolsó frissítés: 2011. április. 04. 17:54 Gazdaság

A közjegyzői kamara olcsóvá tenné a jelzáloghitelek módosítását

Amennyiben a bankok megelégszenek a hitelszerződés módosított pontjainak közjegyzői hitelesítésével, és nem kérik a módosítást egységes szövegbe foglalni az eredeti szerződéssel, akkor 10-15 ezer forintból elvégezhető a hitelesítés - mondta Tóth Ádám a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) elnöke hétfőn.

A bankok azért ragaszkodnak a jelzáloghitel szerződések közjegyzői okiratba foglalásához, mivel az ügyfél tartozása esetén az ilyen szerződések azonnal végrehajthatók, és nem kell hogy az értékesítést hosszú bírósági eljárás előzze meg. Ebből viszont az következik, hogy az ilyen szerződés módosítását is közjegyzői okiratba kell foglalni.

Egy szerződés akár 25-30 oldal is lehet, viszont ennek csak egy, vagy néhány pontját kell módosítani, például a kamatot, a futamidőt, vagy éppen a havi törlesztő részletet. Ezek a módosítások elférnek egy oldalon, és a közjegyzők egy órai munkával, 10-15 ezer forintért hitelesítik azt - mondta az elnök.

Más a helyzet, ha a bank a módosítást egységes szövegben kéri az eredetivel, mert akkor oldalanként számítják a hitelesítést, amely három példány esetén már akár 60-80 ezer forint is lehet. Arra a kérdésre, hogy egyes bankok miért ragaszkodnak ez utóbbihoz, a MOKK elnöke azt válaszolta, hogy egy esetleges későbbi jogvita esetén így nem a bírónak kell egybeszerkeszteni az eredeti szerződést a módosítással, hanem készen kapja azt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.