Ki hitte volna: tetszik a kormány ötlete a londoni elemzőnek
Egyre biztatóbb részletek látnak napvilágot a magyar kormány alkotmányos adósságplafon felállításával kapcsolatos tervével kapcsolatban – fogalmaznak legutóbbi feltörekvő piaci kommentárjukban a Merrill Lynch londoni közgazdászai – írja a Portfolio.hu.
Megítélésük szerint az 50 százalékos plafon létrehozása arra utalna, hogy kormány erőteljesen elkötelezett a hosszú távú költségvetési fegyelem iránt – olvasható a portfolio.hun.
Mint ismert, Gulyás Gergely az alkotmány előkészítésében részt vevő fideszes parlamenti képviselő szerdán megerősítette a Széll Kálmán Terv egyik elemét, miszerint a 2012-ben életbelépő új alkotmányban 50 százalékban maximálnák a GDP-arányos államadósság mértékét. A képviselő azt is elárulta, hogy az 50 százalékos szint eléréséig átmeneti szabályok lesznek.
Ha elérik az 50 százalék alatti szintet, majd ezt követően mégis újra növekedni kezd az államadósság, akkor a költségvetés kiadási és bevételi oldalára speciális szabályok lépnek életbe, és egyre szigorúbbak lesznek, így akár szufficites költségvetést is elő lehet írni – mondta a tervezett adósságfékekről Gulyás Gergely.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.