2011. március. 01. 18:10 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 01. 18:03 Gazdaság

GKI: a gyér munkaerő-kereslet akadályozhatja az élénkülést

A kedvezőtlen adottságú személyek - például megváltozott munkaképességűek, rokkantak - munkaerő-piacra visszavezetésével az a probléma, hogy jelenleg nagyon gyér a munkaerő-kereslet, és ebben rövid távon nem is látszik élénkülés - mondta Adler Judit, a GKI Gazdaságkutató Zrt. kutatásvezetője kedden az MTI-nek a Széll Kálmán Tervnek a munka világához kapcsolódó intézkedéseiről.

Adler Judit hangsúlyozta: az ismertetett tervből egyelőre csak az irányok látszanak, a konkrétumok, részletek még nem. Az egyik fő irány részben a nyugdíjba vonulás lassítása, részben pedig a korhatár alatti rokkantnyugdíjasok számának csökkentése, visszavezetése a munka világába.
   
A kutató jelezte: a munkaerőpiacra kikerülők ugyanakkor nem biztos, hogy el tudnak helyezkedni, mert nagyon gyenge a kereslet. Hozzátette: ha közmunka keretében a vállalkozásoknál alkalmaznak munkanélkülit, ez kiszoríthatja a nem támogatott foglalkoztatottakat, épp az alacsony kereslet miatt.
   
A szakértő szerint a tankötelezettségi kor leszállítása 18-ról 15 éves korra azt hozhatja magával, hogy a munkaerő-piacra teljesen képzetlen, szakmai gyakorlattal nem rendelkező fiatalok kerülnek be, akik várhatóan nem tudnak majd elhelyezkedni a legális munkaerő-piacon. Megjegyezte: Magyarországon így is rendkívül alacsony a szakképzettséggel nem rendelkezők foglalkoztatási rátája.
   
Egy olyan foglalkoztatási helyzetben, amikor még az egészséges és képzett emberek is elég nehezen találnak munkahelyet, nem szerencsés bővíteni a kínálatot egy többszörösen hátrányos helyzetű csoporttal, mivel rövid távon ezt a többletkínálatot nem fogja tudni felszívni a munkaerőpiac - vélekedett Adler Judit. Ezzel ugyan leszoríthatók a szociális kiadások, ugyanakkor a munka világába visszakerült emberek életszínvonala várhatóan csökkenni fog.
   
A kutatásvezető elmondta: az a terv, hogy a kormányzati ciklus végéig 300 000 új munkahely jön létre Magyarországon, bizonytalan, "nagyon kicsi rá az esély". Hozzátette: a közmunkaprogramokból jellemzően csak kis arányban tudnak átlépni a foglalkoztatottak az elsődleges munkaerő-piacra, így a közmunkások nagy része inkább "ingázni fog" a munkanélküliség és a közmunka között.
   
Adler Judit szerint a rokkantnyugdíjazási rendszer felülvizsgálatával és az új közmunkaprogramokkal csak nagyon kevés embert lehet foglalkoztatottként visszahozni a munka világába a mostani piaci viszonyok között. Az eddigi tapasztalatok azt mutatták, hogy a vállalkozói szférában - a felmerülő többletköltségek miatt - nem szívesen alkalmaztak megváltozott munkaképességűeket. A szakértő szerint könnyen lehet, hogy az ellátatlan munkanélküliek számát növelik majd a munkaerő-piacra visszakerülők.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?