Bokros: akarnoki és csodaváró az Orbán-kormány gazdaságpolitikája
Az MDF EP-képviselője a Figyelőnek adott interjút az Orbán-kormány szerinte elhibázott gazdaságpolitikájáról.
"Valós számokon alapult a 2010-es költségvetés, efelől senkinek ne legyen kétsége" - jelentette ki a Figyelőnek adott interjújában Bokros Lajos. Az MDF európai parlamenti képviselője szerint nem volt benne hamisítás, "elölről-hátulról megnézte a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Bizottság.
"A 2011-es költségvetésre viszont már nem volt hatása a Bajnai-kormánynak. A lyuk, amely keletkezett, főleg a személyi jövedelemadó rendszerének átszabása következtében állt elő" - tette hozzá.
Szerinte nem az adórendszer az igazi probléma, hanem az, hogy "összekeverték a szociálpolitikával". "Az adókiesés a 16 százalékos kulcs mellett elsősorban abból fakad, hogy a magas jövedelműek, ha három gyermekük van, nem fizetnek már semmilyen adót. Ez mnég üzenetnek is rossz" - jelentette ki a lapnak.
"Ugyanaz a gyerek egy szegény családban jóval kevesebbet ér, mint egy gazdagban. Látszólag a gyermekeseket támogatjuk, holott elsősorban a magas jövedelműek támogatásáról van szó. A közteherviselés arányai ezzel teljesen eltorzultak, a társadalmi szolidaritás zsenge hajtásait felszámolták" - mondta.
Bokros elmondta azt is: szerinte nem biztos, hogy 3 százalék alatt marad a hiány és ezzel "le tudjuk szorítani a 80 százalék fölötti államadósságot". Bokros a kiinduló feltételeket tartja ellentmondásosnak. A válságadók szerinte nem igazán késztetik a multinacionális cégeket arra, hogy Magyarországra hozzák beruházásaikat. Az oktatási rendszer reformja se mutat abba az irányba, hogy versenyre késztesse a szereplőket - véli.
"Ellentmondásokkal terhelt, fontos összefüggéseket mellőző, akarnoki és csodaváró gazdaságpolitikát látok" - fogalmazott Bokros, aki szerint "alapvetően "piacellenes ötletek halmazáról van szó, és sajnos elég hamar láthatóvá válik majd a kudarca".
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.