Békesi László: abszurd, hogy egy kormány nem képes megmondani, mi van az önkormányzatokkal
A Klubrádiónak nyilatkozó Békesi László közgazdász szerint a baj az, hogy a kormány nem tudja, mi a helyzet az önkormányzatokkal.
Az államháztartás és a Nemzeti Bank finanszírozási igénye tavaly a GDP egésznek 4,7 százalékát tette ki – mondta Békesi László közgazdász a Klubrádióban. Ez a finanszírozási igény nem egyenlő az államháztartási hiánnyal. Az államháztartási hiány ennél kevesebb, de 3,8-nál nagyobb, mintegy 4 százalék - hangsúlyozta a közgazdász.
Békesi László a Klubrádiónak elmondta, a zárszámadási adatok ismeretében nem volt teljesíthetetlen a 3,8 százalékos hiány, az viszont már abszurd, hogy egy kormány 6 héttel az év lezárása után sem képes megmondani, hogy az önkormányzatokkal mi van. Ez megengedhetetlen az ország hitelessége szempontjából, ugyanis nemzetközi bizalomvesztéssel járhat. Nem a 0, 2 százalékos finanszírozási többlet a gond, hanem az, hogy a kormány nem tudja, mi a helyzet az önkormányzatokkal; annak, hogy nincsenek pontos számok, egyik oka részben, hogy olyan fontos intézményeket, mint a Pénzügyminisztérium, megszüntettek.
Váratlanul nagy elszaladás történt az önkormányzati alrendszer hiányában az előző év utolsó negyedévében, aminek következtében minden idők legmagasabb hiányát hozták össze tavaly az önkormányzatok. A Nemzetgazdasági Minisztérium kedd este kiadott tájékoztatása szerint ugyanis tavaly összességében 247,7 milliárd forintos deficitet halmoztak fel az önkormányzatok, miközben a kormány a hiánycél teljesítéséhez 190 milliárd forintos hiánnyal számolt.
A minisztérium közleményéből egyébként egyértelműen kiolvasható, hogy még maga az NGM is meglepődött a hiányszámon. Az előzetes adatok alapján jelentősen nőtt annak az esélye, hogy a kormány elvétette a tavalyi (eredményszemléletben számolt és az unió felé vállalt) 3,8 százalékos hiánycélt. Négy év alatt több mint 10 százalékkal csökkentené a kormány az államadósságot - derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményéből.
Eszerint az adósság legfőbb forrásának tartott költségvetési hiányt a tavalyi 3,8-ról idén 2,9 százalékra tervezik lefaragni. A 2010-es 80 százalékról 2014-re 70 százalék alá akarják csökkenteni az államadósságot. A kabinet ennek érdekében tartósan alacsonyan költségvetési deficittel számol, és az eddigi gazdaságélénkítő intézkedések mellett heteken belül újabb strukturális reformokat is ígér a szaktárca.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.