További hitelekre szorul Nyíregyháza
A csaknem 120 ezer lakosú nagyváros 2011-ben 43,4 milliárd forintból gazdálkodhat, s mivel a bevétele várhatóan 35,5 milliárd forint lesz, a költségvetés 6,9 milliárdos hiány-előirányzattal készült el, amit hitelfelvételből rendeznek.
A korábban felvett kölcsönök törlesztése és a csökkenő finanszírozási bevétel miatt további hitelfelvételre kényszerül a nyíregyházi önkormányzat, hogy idei költségvetését egyensúlyba tarthassa - derült ki a helyhatóság közgyűlésének csütörtöki ülésén, amelyen elfogadták az idei büdzsét.
Kovács Ferenc polgármester (Fidesz-KDNP) a testületi ülésen elmondta: olyan költségvetési tervet készítettek, amely kezelni tudja a kialakult helyzetet és megteremti a kilábalás jövőbeni lehetőségét.
A nyíregyházi önkormányzat idei finanszírozási bevétele várhatóan több mint 4,2 milliárd forinttal, 8,9 százalékkal kevesebb lesz az egy évvel korábbinál. Csökkent a normatív támogatás, az illeték és a helyi adók bevétele, az átengedett központi adók aránya, illetve jóval kisebb, csaknem 50 százalékkal alacsonyabb a beruházási források nagysága is. Emellett ingatlanértékesítés sem tervezhető, a piac áron aluli eladási helyzete miatt.
A nyírségi nagyváros helyhatóságának a korábban felhalmozott hitelekből 2011-ben 4 milliárd 70 millió forintot kell törlesztenie, s még a jövő évben is nagy teher lesz a visszafizetés - közölte Kovács Ferenc. A múlt év végén a hitelállomány meghaladta a 16 milliárd forintot, abból 11,5 milliárd a beruházási, 4,7 milliárd a működési kölcsön volt.
Az idén az újabb hitelfelvétel miatt a tavalyi 12,9 százalékról 14,3 százalékra nő a költségvetés főösszegére vetített kölcsönök aránya. A nyíregyházi önkormányzat a kialakult helyzetben takarékos, a kiadásokat visszafogó költségvetést fogadott el csütörtökön. A működési kiadásokat a múlt évihez képest 89,8 százalékra, 21,3 milliárd forintra, míg a felhalmozásit 85,3 százalékra, 15,1 milliárd forintra mérsékelték.
Az intézményeknél mintegy 10 százalékos kiadást szeretnének megtakarítani év végig, s döntöttek a polgármesteri hivatal átszervezéséről is, amely a főosztályok számának ötről háromra való csökkentésével, a középvezetők számának mérséklésével, s 30-nál kevesebb alkalmazott elbocsátásával jár márciustól. Az önkormányzat közszolgáltatást végző cégeit szintén átvilágították, annak értékelése még tart és átalakítás ott is várható.
A csütörtöki tanácskozáson szóba került az áthúzódó beruházások megvalósítása is. A tavaly októberben megválasztott, Fidesz-KDNP többségű nyíregyházi közgyűlés a korábbi kötelezettségvállalások teljesítését ígérte, de néhány fejlesztés tartalmát biztosan felülvizsgálják. Emellett - mint Kovács Ferenc bejelentette - két új pályázatot is benyújtottak: egy 300 millió forint értékű, európai uniós projekttel a kisvállalkozások befektetését, munkahelyteremtését kívánják ösztönözni, míg egy másik, 2 milliárd forint összegű fejlesztéssel Sóstógyógyfürdő idegenforgalmi létesítményeinek eredményes működését szeretnék elősegíteni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.