Hol van a több mint 3700 milliárdos befektetési vagyon?
A befektetési piacon a novemberi borongást decemberben egy kis derű váltotta. Így annak ellenére, hogy a lakosság a befektetéseit elkezdte pénzre váltani, s emiatt 32 milliárd forint távozott az alapokból, a kezelt vagyon mégis növekedett a jó hozamoknak köszönhetően.
Az év második felében gyorsan változott a hangulat a tőkepiacokon, így decemberben ismét pozitív események váltották a novemberi pesszimizmust, a hazai és nemzetközi részvénypiacok mellett a hazai állampapírpiac és a forint is erősödött. Ennek megfelelően az intézményi befektetők decemberben ismét aktívabbak voltak, az év közepén tapasztalt lakossági tőkebeáramlás október óta tapasztalt elmaradása után viszont a lakosság jelentős visszaváltásba kezdett – derült ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) legfrissebb jelentéséből. Az elmúlt hónapban idén először összességében mintegy 32 milliárd forint tőke távozott az alapokból, ennek ellenére az alapok vagyona – köszönhetően a jó hozamoknak – az év végére tovább nőtt.
„A befektetési alapok vagyonát tovább növelték a hozamok, illetve a megújuló kereslet az intézmények oldaláról, az év végére azonban a lakosság inkább visszaváltott. Ez nem meglepő, hiszen a korábbi években is tapasztalható volt, hogy év végére a lakossági befektetések elmaradnak az év közbeni szintektől, illetve a háztartások a fogyasztásukat finanszírozzák a megtakarításaikból. Az intézményi befektetők esetében az ismét jelentkező tőkebeáramlás mellett tapasztalható volt a nyilvános alapokból a dedikált intézményi zárt körű alapok felé való átcsoportosítás is” – fejtette ki Temmel András, a Bamosz főtitkára.
Néhány fontosabb tőkepiaci index decemberi teljesítménye RMAX 0,56 % Az euró/forint, illetve a dollár/forint árfolyam változása decemberben EUR/HUF -2,03 % |
A Bamosz-tagok által kezelt befektetési alapok vagyona a piaci teljesítmény hatására összesen 45,8 milliárd forinttal nőtt decemberben, a hónapban ugyanakkor közel 32 milliárd forintot vontak ki a befektetők az alapokból. A hagyományosan lakossági termékeknek számító (pénzpiaci, garantált és rövid kötvény) alapokon belül csak az ingatlanalapok tudtak továbbra is friss tőkét vonzani. Ezzel szemben friss tőke érkezett az intézményi, illetve a kockázatosabb (származtatott) alapokba, míg a lakossági befektetők decemberben inkább visszaváltottak. A decemberi 0,4 százalékos bővülést követően, a hónap végén a Bamosz tagok 452 hazai befektetési alapban összesen 3763 milliárd forintot kezeltek.
A nyilvános nyílt végű értékpapír alapok továbbra is az összvagyon többségét (58,5 százalékát) adják, bár az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon decemberben 1,8 százalékkal csökkent. A vizsgált időszakban összesen 61,5 milliárd forintot vontak ki a befektetők az alapokból, a hozamok viszont összesen 21,2 milliárd forinttal növelték a befektetések értékét.
A részvénypiacok decemberben ismét emelkedtek, ami a részvényalapok hozamaiban is megjelent, ám a képet torzítja egy jelentősebb intézményi átrendezés a nyilvános alapokból a zártkörű alapok felé. A nyilvános részvényalapokból – elsősorban a jelentős intézményi átalakítás miatt – több mint 35 milliárd forintot vontak ki a befektetők, a piaci teljesítmények viszont összességében 13,6 milliárd forinttal növelték a befektetők vagyonát, decemberben így a vagyon 5,5 százalékkal csökkent. A részvényalapok száma két új alap indulásával 71-re nőtt, az alapok vagyona a hónap végén 373 milliárd forintot tett ki. Ezen belül a kategória több mint három-negyedét kitevő részvénytúlsúlyos alapok vagyona hét százalékkal csökkent: decemberben 34,2 milliárd forint távozott az alapokból, amelyek 12 milliárdos hozamot értek el. A tiszta részvényalapok vagyona ugyanakkor 0,6 százalékkal nőtt, miután ezekből a termékekből 1,2 milliárd forint tőke távozott, viszont összesen 1,6 milliárd forint hozam keletkezett rajtuk. Leggyorsabban az ázsiai és az észak-amerikai részvénytúlsúlyos alapok vagyona nőtt.
Ismét romlott a kép a garantált alapok piacán is, miután kevesebb új alap indult decemberben, mint ahány lejárt. A vagyon a lejárt alapoknak – és elsősorban egy 15 milliárdos vagyonú lejárt alapnak – köszönhetően decemberben három százalékkal csökkent, mivel az alapokból összesen mintegy 16 milliárd forint távozott, bár a piaci teljesítmények 3 milliárd forinttal növelték az alapok vagyonát. Négy alap lejárt és megszűnt, három alap pedig nyíltvégűvé alakult, miközben két új alap indult - a tőkekivonás elsősorban e kettő egyenlege. A nyilvános garantált alapok összvagyona a hónap végén 414 milliárd forint volt. (Ezek az adatok még nem tartalmazzák a jegyzés alatt lévő alapok adatait.)
Továbbra is gyarapodik az ingatlanalapok vagyona. Ezek a termékek decemberben 1,2 milliárd forint friss tőkét vonzottak, és további 570 millió forint hozamot termeltek. A 22 ingatlanalap vagyona összességében 0,4 százalékkal nőtt, így az a hónap végén 425 milliárd forint volt, amely az alapok összvagyonának 11,3 százaléka. A hazai ingatlanalapok alapjaiba 360 millió forint friss tőke érkezett, és ezek vagyona 1,3 százalékkal nőtt a hónapban. Ezekben a termékekben 43 milliárd forint fekszik.
A kötvényalapok száma egy új alap indulásával 29-re nőtt, az alapok vagyona azonban 1,7 százalékkal csökkent, aminek fő oka az év elején még sikerterméknek számító rövid kötvényalapok esetében folytatódó tőkekivonás volt. A kötvényalapokból összesen 7,7 milliárd forint tőkét vontak ki, de mintegy 2,7 milliárd forint hozamot értek el. A rövid kötvényalapok esetében 3,8 százalékkal csökkent a vagyon, ezekből a termékekből a hónapban ismét 6,7 milliárd forint tőke távozott, míg az alapok 460 millió forint hozamot értek el. A hosszú kötvényalapok vagyona ugyanakkor 0,9 százalékkal nőtt, miután egymilliárd forint távozott ugyanezekből a termékekből, de 2,2 milliárd forint hozamot értek el a hónapban. A kötvényalapok összvagyona a hónap végén 294 milliárd forint volt.
A pénzpiaci alapok vagyona decemberben – a folytatódó nagymértékű visszaváltások következtében – egy százalékkal csökkent. Összesen 15,6 milliárd forint távozott az alapokból, bár 1,2 milliárd forint hozam keletkezett rajtuk, így a hónap végén a teljes vagyon 1 372 milliárd forintra csökkent. A kategória több mint kétharmadát adó likviditási alapok vagyona ismét 0,4 százalékkal csökkent. A befektetők 5,6 milliárd forintot vontak ki az elmúlt hónapban az alapokból, míg a likviditási alapok összesen 1,7 milliárd forintos hozamot hoztak a befektetőknek. A legnépszerűbbek az euróövezeti likviditási alapok voltak, de a dollár és leva pénzpiaci alapokba is új befektetés érkezett. (Leggyorsabban a leva alapú pénzpiaci alapok vagyona nőtt.) A hónap vesztesei viszont a forint alapok voltak, ezekből közel 23 milliárd forintot vontak ki a befektetők.
A kisebb alapkategóriák vegyes képet mutattak. A 40 vegyes alap vagyona 0,6 százalékkal, 128 milliárd forint alá csökkent. Decemberre megfordult a nyolc hónapos tőkevonzási trend a vegyes alapoknál, és 2,2 milliárd forint távozott ezekből a termékekből, a teljesítmények azonban 1,4 milliárd forinttal növelték a vagyont. A 17 egyéb alap vagyona bővült ismét a leggyorsabban decemberben – 5,2 százalékkal, 34 milliárd forintra. A hónapban mintegy 630 millió forint távozott ezekből a termékekből, amelyek azonban 2,3 milliárd forint hozamot értek el. A 33 nyilvános származtatott alap vagyona a hónapban 2,5 százalékkal, 93 milliárd forintra nőtt. A hónapban több mint kétmilliárd forint új tőkét vonzottak, míg a piaci teljesítmények további 230 millió forinttal növelték a vagyont.
A befektetési alapok teljesítménye
|
A 45 zártkörű értékpapíralap vagyona a hónapban 11,1 százalékkal nőtt. Az alapokba decemberben több mint 42 milliárd forint érkezett, elsősorban a részvényalapokba, és nem kis részben a nyilvános részvényalapoknál jelzett átstrukturálás következtében. A piaci teljesítmények, elsősorban a részvényalapoké pedig további 20,8 milliárd forinttal növelte a vagyont. Az intézményi alapokon belül decemberben majdnem minden alkategória friss tőkét vonzott, de a döntő rész a részvényalapokba érkezett. A hónap végén a zártkörű alapok összvagyona 631 milliárd forint volt, ez az alapok összvagyonának 16,8 százaléka.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.