Rekordot döntöttek az élelmiszer- és nyersanyagárak
A spekuláció és a globális gazdaság élénkülése miatt minden eddiginél magasabbra emelkedett szinte minden alapvető nyersanyag ára decemberben, s ez közvetlenül érintette az élelmiszereket is, amelyek szintén drámai mértékben drágultak a tavalyi év utolsó hónapjaiban.
A hamburgi világgazdasági kutatóintézet (HWWI) csütörtökön ismertetett kimutatása szerint a nyersanyagok euróban kifejezett árának alakulását tükröző index 9,4 százalékkal volt magasabb, mint novemberben, s ezzel rekordot döntött 2010-ben, de elmaradt a 2008. nyarának rekordértékeitől. Akkor például a kőolaj, a földgáz, a szén jóval drágább volt, mint most.
A tavalyi év egészében mindent egybevetve a nyersanyagok 31 százalékkal drágultak, energiahordozók nélkül 41 százalékos volt az áremelkedés.
Ezek a fejlemények az alapvető élelmiszerek árának alakulásában is erősen éreztették a hatásukat: elsősorban a cukor, a gabona, az olajfélék és zsiradékok lettek sokkal drágábbak, néhány termék - például a hús ára - minden eddigi rekordot megdöntött, csupán a tej- és tejtermékek árának emelkedése maradt bizonyos határok között.
Ezt a tendenciát támasztják alá az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) szerdán ismertetett adatai is: a globális élelmiszerár-index 214,7 pontra szökött fel az év utolsó hónapjában a novemberi 206,0 pontról, s ezzel meghaladta a 2008 júniusában az élelmiszerválság idején beállított 213,5 pontos történelmi rekordot. Akkor a rendkívüli drágulás számos fejlődő országban váltott ki zavargásokat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.