A válságnak vége, a jegyrendszer marad
Minden hetedik amerikai segélyre szorul, 43 millióan jegyre vásárolják az alapvető élelmiszereket - számolt be a CNN Money.
Második éve fut az Egyesült Államok kormánya által 2009. februárjában elindított válságkezelés, ennek része a 10 milliárd dolláros kerettel rendelkező élelmiszer-segélyezési program is, amely mintegy 43 millió amerikai számára biztosít életjegyeket minden hónapban.
A legújabb adatok szerint az USA lakosságának 14 százaléka vesz részt a kormány által finanszírozott ételjegy-programban, Tennessee, Mississippi, Új-Mexikó és Oregon államok mellett Washingtonban (21,5 százalék) a legmagasabb a segélyben részesülők aránya - ezekben az államokban minden ötödik lakos kap élelmiszerjegyet.
A háborús időket idéző jegyrendszer bevezetésére elsősorban az elharapódzó munkanélküliség miatt volt szükség, s a legújabb munkaerőpiaci adatok alapján (az állástalanság a felnőtt, munkaképes korosztályon belül jelenleg 9,8 százalék) úgy tűnik, egy darabig még elkel a havi átlag 133 dolláros támogatás.
A washingtoni mezőgazdasági minisztérium tájékoztatása szerint nemrég határoztak arról, hogy a támogatások összegét átlag 20-24 dollárral emelik, ráadásul az államok saját hatáskörükben arról is dönthetnek, hogy újraértelmezzék a rászorulók körét, s az állástalanokon túl más családokat is bevonjanak a jegyrendszerbe.
A kormány hatékony kommunikációjának hála egyre kevesebben ózdkodnak az élelmiszerjegyek használatától, amely a válságkezelő program szerint egyúttal a gazdaság ösztönzésének is megfelelő eszköze, hiszen a rászorulók azonnal felhasználják azokat, ezzel is erősítve a lakossági költést.
A munkaerőpiaci helyzet a várakozásokkal ellentétben nem javul az Egyesült Államokban. A jegyrendszer fenntartása és kiterjesztése mellett így az USA kormánya fontolóra vette a munkanélküliségi támogatások kiterjesztését is. A legújabb tervek szerint az eddigi 14 hónapon túl további 13 hónapig jogosultak lehetnek a szociális segélyre azok, akik olyan államban élnek, ahol az álláspiaci helyzet nem javul.
A kormányzat elképzelése szerint az élelmiszerjegyek a következő három évben még hozzá fognak tartozni több millió amerikai mindennapjaihoz. Több mint 40 millió amerikai számára a válság még nem ért véget, s úgy tűnik, Uncle Sam nem is számít arra, hogy az ő helyzetük a válságkezelő program ellenére belátható időn belül érdemben javulhat. A Fed második eszközvásárlási programja arra talán elég lesz, hogy a pénzügyi rendszer helyzetét stabilizálja, ám a társadalmon belül egyre mélyülő szakadékot a Wall Street-i pénznyelők betömésével nehéz áthidalni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.