A horvátok szerint törvénysértő az INA-vásárlás
Nem a horvát nyugdíjpénztári tagok érdeke, hogy a nyugdíjalapok felvásárolják az INA-részvényeit, és emiatt a horvát pénzügyi felügyeletnek is fel kellett volna emelnie a szavát.
A több mint másfél millió pénztártag érdekében megszólaló horvát nyugdíjpénztári tagok érdekvédelmi szervezete (MIROS) szerint a befektetésekre vonatkozó három törvényi alapelvből legalább kettőt, a biztonságot és a sokszínűséget sérti a részvényfelvásárlás. Megítélésük szerint a súlyos gazdasági válság közepette a pénztártagok szociális biztonságát veszélyezteti a kockázatos ügylet, amelynek esetleges következményeit azoknak kell viselniük, akik nem voltak döntési helyzetben.
A MIROS a horvát pénzügyi felügyelet (HANFA) hozzáállását is elítéli, mert az hallgatólagosan jóváhagyta a nyugdíjalapok vezetőinek felvásárlási szándékait, ugyanakkor nem tett semmit a nyugdíjpénztári tagok védelme érdekében.
A Mol múlt kedden tette közzé nyilvános vételi ajánlatát az INA részvényeire, amelyekért 2.800 kunát, december 2-i záróáránál 60 százalékkal magasabb összeget kínált. Az akkor újraindult és minden korábbi forgalmi rekordot megdöntő kereskedés során már aznap 2.830 kunás árfolyamra ugrott fel, és azóta is ezen a szinten stabilizálódott az INA-papírok ára a zágrábi tőzsdén.
Az INA legnagyobb tulajdonosa a Mol, amely közel 47,16 százalékot birtokol a társaság papírjaiból, míg a horvát kormány részesedése csaknem 44,84 százalék. A még közkézen lévő mintegy 8 százaléknyi hányadból hétfőig nagyjából 2,6 százaléknyi cserélt gazdát, s mint azt a horvát nyugdíjalapok egyesülete múlt csütörtökön elismerte, tagszervezeteik vásárolták fel az értékpapírokat.
Az ügyletek vizsgálatának szükségességét a múlt héten a Mol is felvetette, mert az INA részvényeinek drágulása mögött ellenséges, spekulációs és manipulatív okokat sejtenek. A HANFA válaszul közölte: nem talált kifogásolnivalót az üzletkötések során, és arra szólította fel a magyar olajtársaságot, hogy tartózkodjon a részvénypiaci ügyletek jogszerűségének minősítésétől.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.