A belgákat is elővették: a politika a hibás
Leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást adott Belgiumnak - az euróövezet egyik leggazdagabb, ám súlyosan eladósodott tagállamának - kedden a Standard & Poor's.
A világ legnagyobb hitelminősítője az eddigi stabil kilátás lerontásával együtt megerősítette a hosszú futamidejű belga államadósság egyébként magasan elsőrendű, "AA plusz" szintű besorolását, és a rövid lejáratú adósságok lehető legjobb, "A-1 plusz" osztályzatát.
A hosszú futamidejű adósságok "AA plusz" besorolása csak egy fokozatnyira van a lehetséges legmagasabb, "AAA" hosszú távú adósosztályzattól.
A kilátás negatívra rontásához fűzött londoni elemzésében a Standard & Poor's kiemelte azt a véleményét, hogy az elhúzódó belpolitikai bizonytalanság kockázatokat jelent a belga kormány adóspozícióira, különös tekintettel azokra a nehéz piaci viszonyokra, amelyekkel sok euróövezeti ország kormánya kénytelen szembenézni.
Az S&P szerint Belgium politikai bizonytalanságainak egyik fő jele, hogy a júniusi választások óta késlekedik az új szövetségi kormány megalakítása, emellett folyamatosan nem sikerül a belső nyelvi határokon átívelő konszenzust megteremteni a fő gazdaságpolitikai kérdésekben sem.
Mindezek még károsabb hatást gyakorolnának a belga államadósság-helyzetre, ha az országnak nem lenne erőteljes és jól működő intézményrendszere szövetségi és regionális szinten egyaránt. Ezeknek az erősségeknek köszönhető - a vártnál gyorsabb, 2 százalék körüli idei gazdasági növekedéssel együtt -, hogy a hazai össztermékhez mért idei államháztartási hiány várhatóan elmarad a 4,8 százalékos céltól - áll a hitelminősítő elemzésében.
A Standard & Poor's szerint azonban ezzel együtt is kockázatok terhelik a 2011-re kitűzött 4,1 százalékos hiánycél teljesíthetőségét és általánosságban is a belga kormány költségvetési alapállását. Jóllehet a politikai pártok között egyetértés van a költségvetési konszolidáció folytatásának és a jelenleg 94,6 százalékos GDP-arányos nettó közadósság-ráta csökkentésének szükségességéről, a jelenlegi ügyvezető belga kormány azonban kevéssé felkészültnek bizonyulhat a szükséges válaszlépésekre közfinanszírozási sokkok esetén - áll az S&P helyzetértékelésében.
Ha Belgiumban nem sikerül hamarosan kormányt alakítani - potenciálisan hat hónapon belül -, annak leminősítés lehet a következménye - közölte a hitelminősítő.
A magas adósságteherrel küszködő Belgium piaci sebezhetőségére más nagy londoni házak is felhívták már a figyelmet.
Az Eurasia Group nevű globális pénzügyi kockázatelemző csoport londoni részlege az ír pénzügyi mentőprogram bejelentése után kiadott helyzetértékelésében kétségesnek nevezte, hogy az egyezség, amely csak Írország megsegítéséről szól, alkalmas lesz-e a jelenlegi általános euróövezeti piaci dinamikák megfordítására. A ház londoni elemzői úgy vélekedtek, hogy emiatt Portugália, sőt akár Belgium is azon következő eurótagállamok között lehet, amelyek "a piaci figyelem középpontjába kerülnek".
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.