2010. december. 09. 12:35 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. december. 09. 12:35 Gazdaság

A facebookos Zuckerberg és 16 másik milliárdos jótékonyságra adja a vagyonát

A Wall Street Journal gyorshírben jelentette be, hogy tizenhat multimilliárdos, köztük a Facebook alapítója Mark Zuckerberg vagyona nagyrészét jótékony célra ajánlja fel, miként több világszerte ismert mágnás ezt már korábban megtette.

Mark Zuckerberg – aki a világ leggazdagabb emberei, Bill Gates és Warren Buffet által szervezett immár ötven tagot számláló „Giving Pledge” (fogadalomtétel) kezdeményezéshez csatlakozva kötelezte el magát a jótékonykodás mellett – csak egyike, de talán nem is a legkiemelkedőbb alakja annak a 16-os listának, amelyen a vagyonukról most lemondó szupergazdagok szerepelnek. Az újak között az AOL internet- és médiaóriás társalapítója Steve Case, a befektető Carl Icahn és a korábbi bóvli-kötvény király Michael Milken neve is szerepel – írta a Wall Street Journal.

Korábban az alapítók mellett fogadalmat tett például Larry Ellison az Oracle szoftveróriás alapítója, a Csillagok Háborúja filmek rendezőjeként hírnevet és nagy vagyont gyűjtő George Lucas filmrendező vagy az üzleti hírszolgáltatás fejedelmeként és New York polgármestereként egyaránt ismert Michael Bloomberg is.

Mark Zuckerberg. A milliárdosoknak a jótékonykodásból nem lehet kimaradni
AP

„Én úgy látom, hogy ez egy felhívás másokhoz, akik a harmincas és negyvenes éveikben járnak, hogy a kreativitásuk egy részét állítsák a filantrópia szolgálatába az életük egy korábbi szakaszában” – fejtette ki fogadalmáról a 64 éves Michael Milken. Steve Case (52) viszont azt fejtegette, hogy azért „tett fogadalmat”, mert azt reméli, hogy a filantrópisták tanulhatnak egymástól. Ebben a dologban kevesebbet számít a csekk, amit aláírsz, és többet ami ennek az eredménye. Case szerint az internetes vállalkozók különösen fogékonyak a jótékonykodásra. „Azok a srácok, akik segítettek az AOL-t a világra jönni a világot változtatták meg. Természetes dolog számukra, hogy ilyen szerepet játszanak, és vissza is adnak sokat abból, amihez ennek útján hozzájutottak.” Mark Zuckerberg röviden ennyit közölt döntéséről: „Ennek a dolognak nagyon meg kellett lennie, jobb volt most nekilátni.”

Az egész mozgalom tavaly indult, amikor Bill Gates a Microsoft társalapítója és felesége Melinda, illetve Warren Buffet befektető más vagyonos emberekkel együtt vacsorák sorát szervezte meg milliárdosok számára, hogy elbeszélgessenek a felajánlásokról. Ez vezetett oda, hogy idén Júniusban bejelenthették az első fogadalmakat. A felhívás nem kívánja a csatlakozóktól, hogy fordítsanak meghatározott célokra bizonyos összegeket, vagy adjanak nagyobb hozzájárulást a programhoz, csak annyit kér, hogy vagyonuk nagyobb részét áldozzák jótékonyságra.

Nem csak Mark Zuckerberg – aki a részvényeinek értéke szerint a világ egyik legfiatalabb milliárdosa (a Forbes szerint 6,9 milliárdnál tart jelenleg) – írta alá a csatlakozást, hanem és egykori harvardi szobatársa és a Facebook társalapítója Dustin Moskovitz is. Zuckerberg emellett az év egyik legnagyobb adományozója is lett, amikor Oprah Winfrey show-jában bejelentette, hogy 100 millió dollárt adományozott New Ark-i általános iskoláknak – olvasható a New York-i üzleti lapban. 

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.