A facebookos Zuckerberg és 16 másik milliárdos jótékonyságra adja a vagyonát
A Wall Street Journal gyorshírben jelentette be, hogy tizenhat multimilliárdos, köztük a Facebook alapítója Mark Zuckerberg vagyona nagyrészét jótékony célra ajánlja fel, miként több világszerte ismert mágnás ezt már korábban megtette.
Mark Zuckerberg – aki a világ leggazdagabb emberei, Bill Gates és Warren Buffet által szervezett immár ötven tagot számláló „Giving Pledge” (fogadalomtétel) kezdeményezéshez csatlakozva kötelezte el magát a jótékonykodás mellett – csak egyike, de talán nem is a legkiemelkedőbb alakja annak a 16-os listának, amelyen a vagyonukról most lemondó szupergazdagok szerepelnek. Az újak között az AOL internet- és médiaóriás társalapítója Steve Case, a befektető Carl Icahn és a korábbi bóvli-kötvény király Michael Milken neve is szerepel – írta a Wall Street Journal.
Korábban az alapítók mellett fogadalmat tett például Larry Ellison az Oracle szoftveróriás alapítója, a Csillagok Háborúja filmek rendezőjeként hírnevet és nagy vagyont gyűjtő George Lucas filmrendező vagy az üzleti hírszolgáltatás fejedelmeként és New York polgármestereként egyaránt ismert Michael Bloomberg is.
„Én úgy látom, hogy ez egy felhívás másokhoz, akik a harmincas és negyvenes éveikben járnak, hogy a kreativitásuk egy részét állítsák a filantrópia szolgálatába az életük egy korábbi szakaszában” – fejtette ki fogadalmáról a 64 éves Michael Milken. Steve Case (52) viszont azt fejtegette, hogy azért „tett fogadalmat”, mert azt reméli, hogy a filantrópisták tanulhatnak egymástól. Ebben a dologban kevesebbet számít a csekk, amit aláírsz, és többet ami ennek az eredménye. Case szerint az internetes vállalkozók különösen fogékonyak a jótékonykodásra. „Azok a srácok, akik segítettek az AOL-t a világra jönni a világot változtatták meg. Természetes dolog számukra, hogy ilyen szerepet játszanak, és vissza is adnak sokat abból, amihez ennek útján hozzájutottak.” Mark Zuckerberg röviden ennyit közölt döntéséről: „Ennek a dolognak nagyon meg kellett lennie, jobb volt most nekilátni.”
Az egész mozgalom tavaly indult, amikor Bill Gates a Microsoft társalapítója és felesége Melinda, illetve Warren Buffet befektető más vagyonos emberekkel együtt vacsorák sorát szervezte meg milliárdosok számára, hogy elbeszélgessenek a felajánlásokról. Ez vezetett oda, hogy idén Júniusban bejelenthették az első fogadalmakat. A felhívás nem kívánja a csatlakozóktól, hogy fordítsanak meghatározott célokra bizonyos összegeket, vagy adjanak nagyobb hozzájárulást a programhoz, csak annyit kér, hogy vagyonuk nagyobb részét áldozzák jótékonyságra.
Nem csak Mark Zuckerberg – aki a részvényeinek értéke szerint a világ egyik legfiatalabb milliárdosa (a Forbes szerint 6,9 milliárdnál tart jelenleg) – írta alá a csatlakozást, hanem és egykori harvardi szobatársa és a Facebook társalapítója Dustin Moskovitz is. Zuckerberg emellett az év egyik legnagyobb adományozója is lett, amikor Oprah Winfrey show-jában bejelentette, hogy 100 millió dollárt adományozott New Ark-i általános iskoláknak – olvasható a New York-i üzleti lapban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.