2010. augusztus. 05. 10:11 MTI Utolsó frissítés: 2010. augusztus. 05. 10:36 Gazdaság

Negyven amerikai milliárdos ajánlja fel vagyona felét jótékony célra

Negyven amerikai milliárdos és családja csatlakozott az Egyesült Államok két leggazdagabb polgára, Bill Gates és Warren Buffet felhívásához, hogy hatalmas vagyonuk legalább felét még életükben, vagy végrendeletükben ajánlják fel jótékony célokra.

Warren Buffet szerdán közzétette az adományozók első listáját, hat héttel azután, hogy a Microsoft alapítójával együtt útjára indították a kezdeményezést. A listán mások mellett olyan ismert emberek szerepelnek, mint Paul Allen, a Microsoft társalapítója, Michael Bloomberg New York-i polgármester, Larry Ellison, az Oracle szoftvergyártó alapító-vezérigazgatója, Ted Turner, a CNN amerikai hírtelevízió alapítója, George Lucas hollywoodi filmrendező, David Rockefeller, a híres Rockefeller család sarja és Barron Hilton, a Hilton szállodalánc alapítójának a fia.

Gates és Buffett a leggazdagabbak nemzetközi jegyzékén a második, illetve a harmadik helyen szerepel. A 79 éves Buffett a Berkshire Hathaway befektetési társaság elnök-vezérigazgatója, vagyonát 47 milliárd dollárra becsülik. Nemrég megfogadta, hogy vagyona 99 százalékát vagy még életében, vagy a végrendeletében filantróp célokra fogja felajánlani.

Gates, a Microsoft szoftvercég alapítója (vagyona az idei Forbes-lista szerint 53 milliárd dollár) már eddig is aktív szerepet játszott a jótékonykodásban. Erre a célra hozta létre – feleségével közösen – a Bill és Melinda Gates alapítványt, amely az utóbbi években több milliárd dollárral támogatott emberbaráti projekteket, elsősorban a fejlődő országokban.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.