Bill Gates: „az internet feleslegessé teszi az egyetemeket”
A Microsoft egykori első embere egy konferencián azt a jóslatot tette, hogy az előttünk álló öt évben gyökerestül megváltozik a felsőoktatás, különösen a helyhez kötött intézmények működése.
„Öt év múlva az interneten ingyenesen megtaláljuk majd a világ legjobb előadásait” – vizionált Gates a kaliforniai Lake Tahoe-ban rendezett Techonomy konferencián. „Jobb lesz, mint bármelyik egyetem órarendje.”
A Microsoft egykori vezetője szerint ha a diákokban kellő motiváció dolgozik, rengeteget tanulhatnak az internetről. Gates szerint kortól függetlenül az önképző tanulókat valamilyen módon jutalmazni kéne elsajátított ismereteikért, függetlenül azok forrásától, legyen szó egy online kurzusról, vagy a legelitebb egyetemen szerzett diplomáról.
Az újabban főként jótékonysági munkával foglalkozó üzletember hangsúlyozta, hogy az általános és középiskolai oktatásnak rendkívül fontos szerepe van a gyerekek fejlődésében. Azonban kiemelte, hogy az érettségi utáni oktatásban résztvevő intézmények esetében nagy szükség volna rá, hogy azok kevésbé legyenek helyhez kötöttek. Emellett rámutatott az (amerikai) egyetemi oktatási rendszer két hátrányára: az egyik a bejutás nehézsége a „felsőkategóriás” egyetemekre, a másik pedig a könyvek mérete és mennyisége.
Gates felhívta a figyelmet rá, hogy Ázsiában háromszor kisebb könyveket használnak, mégis az Egyesült Államok előtt járnak az oktatás minőségét illetően. Előadását így summázta: „az egyetlen módja, hogy kiterjesszük és behatóbban kontrolláljuk az oktatásunkat, ha felhasználjuk a technológia nyújtotta lehetőségeket.”