2010. november. 19. 05:20 MTI/Népszabadság Utolsó frissítés: 2010. november. 19. 16:21 Gazdaság

Nehéz menet: hová fut ki a reálkereset?

Több mint 10 százalékos bruttó béremelés mellett lehetne minden jövedelmi kategóriában biztosítani jövőre a reálkereset növekedését a gyermek nélküli munkavállalók körében az MSZOSZ számításai szerint - írja a Népszabadság.

Az Országos Érdekegyeztető Tanácsban kellene a munkaadóknak és munkavállalóknak megállapodásra jutniuk a jövő évi bérajánlásról. Az szinte kizárt, hogy a foglalkoztatók belemenjenek 10 százalékos keresetnövekedésbe, míg a munkavállalók számára a nettó keresetromlást eredményező egyezség tűnik elfogadhatatlannak. Az álláspontok alapján 4,5–6,0 százalékos sávról, illetve egy azon belüli mértékről születhet végül ajánlás  - írja a lap. 

 Az MSZOSZ számításainál már figyelembe vette a munkavállalók által fizetett tb-járulék 0,5 százalékpontos emelését 10 százalékra, amiről a javaslatot az adótörvények parlamenti tárgyalása közben adta be a kormány, az eredeti tervekben tehát nem szerepelt. Még bruttó 10 százalék mellett is van egy olyan jövedelemsáv – havi 210 és 230 ezer forint között – ahol az adójóváírás változása és az infláció együttesen csökkenti a reálbért - írják.

A szakszervezet kalkulációi szerint 4 százalékos bruttó keresetnövekedés mellett az alkalmazottak átlagos reálbére szinten marad – vagyis egy részüknek emelkedik, másoknak csökken, de összességében változatlan pozíciót eredményez. A kormány által javasolt 4,5 százalékos minimálbér-emelés mellett – ami a nemzetgazdasági tárca szerint a teljes munkaidőben adható legalacsonyabb bér szinten tartásához kellene, hogy elég legyen – csak 85 ezer forinttól javítja a nettó keresetet, míg a reálérték leghamarabb havi bruttó 290 ezer forinttól emelkedne.

A számításokban nem vették figyelembe a gyerekkedvezményeket, mivel – az MSZOSZ szerint – az elsősorban szociálpolitikai eszköz - írja a lap.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?