Audi-beruházás: a kormányra hallgatnak, a vaddisznóktól félnek
Mintegy 800 millió forintot fordít a győri gyárbővítés keretében természetvédelmi kompenzációra az Audi – hangzott el a csütörtöki győri közmeghallgatáson. A bővítés lehetővé tétele érdekében a természetvédelmi terület mentesítését még a Bajnai-kormány kezdeményezte Brüsszelben.
Lőre Péter, az Audi Hungaria Motors Kft. kommunikációs és kormányzati kapcsolatokért felelős igazgatója az eseményen jelezte: a kompenzációt teljes egészében a cég fizeti, s hogy pontosan mit kell kompenzálni, abban teljes egészében elfogadják a magyar állam hatóságainak döntését.
Mint mondta, 2012 végén 1800 fizikai dolgozóval és „néhány száz” beosztott mérnökkel kezdik meg a munkát, de „természetesen a járműiparban egyéb perspektívák is vannak”.
Az eseményen elhangzott: a Natura 2000 védelem alatt álló, a gyárbővítés által érintett területek élővilágát – amelyen belül különösen védettnek számít a homoki nőszirom és a magyar futrinka – úgy kompenzálnák, hogy elhanyagolt, az utóbbi évtizedekben erdővel benőtt részeket alakítanának vissza pannon homoki gyeppé.
A növény-áttelepítésre egy év nem elegendő, a munkát pedig akadályozhatja, hogy a térségben sok a gyepet feltúró, tönkretevő vaddisznó.
A legalább 190, de optimális esetben akár 200-250 hektárt is érintő munka során leromlott állapotú tölgyesek állapotát javítanák fel, illetve az adott területen, s annak párszáz méteres körzetében kiirtanák az ott nem őshonos, ám agresszív terjeszkedésre hajlamos fajokat.
Borkai Zsolt Győr (fideszes) polgármestere, az egyeztetés kezdeményezője az eseményen megemlítette: a gyárbővítés hatalmas lökést adhat a város és a térség fejlődésének. Szólt arról is, hogy Győrben a szak- és az egyetemi képzést, valamint az infrastruktúrafejlesztést már évek óta úgy alakítják, hogy alkalmas legyen a város ilyen volumenű beruházások fogadására.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.