Padlón Budapest: léptek a nyugdíjpénztárak?
Bő fél éve nem látott zuhanást hozott a szerda a Budapesti Értéktőzsdén. A hazai részvényeket feltehetőleg a belföldi intézményi befektetők öntötték.
A BUX enyhe mínuszban kezdett, nagyjából 100 ponttal a keddi záróérték alatt, a mutató azonban egész nap meredeken ereszkedett, s meg sem állt 22 225 pontig, ami 4,7 százalékos (közel 1100 pontos) zuhanást jelent. Ennél nagyobb mértékben utoljára május 7-én esett a benchmark, akkor 6,4 százalékkal értékelődött le. Az index augusztus vége óta nem zárt ilyen alacsonyan.
Minden pirosban
A vezető papírok mindegyike jelentős mértékben esett. Az OTP 5,2 százalékot veszített értékéből, s így majd egy hónapos mélyponton, 5500 forinton végzett, míg a Mol augusztus legeleje óta először 20 000 forint alatt zárt; a 19 700 forintos végső ár 6 százalékkal marad el a kedditől. A Richter sokáig tartotta magát (négy óra magasságában még 46 000 forint körül mozgott minimális mínuszban) végül azonban 2,9 százalékkal értékelődött le 44 660 forintra. A Magyar Telekom papírokkal 582 forinton született az utolsó kötés, ez 3,5 százalékos esést jelent.
A kispapírokat is ütötték. A hétfőn bevezetett CIG Pannónia biztosító az elmúlt két nap közel 15 százalékos zuhanása után ma további 4,4 százalékot bukott, s a 938-as bevezetőárnál 173 forinttal alacsonyabb szinten zárt. A gyorsjelentését ma közlő Egis 4,2 százalékkal értékelődött le, s 21 500 forinton végzett. A PannErgy 5,9 százalékkal 901 forintig zuhant, míg az FHB 5,1 százalékkal 1082 forintig ereszkedett.
Magas forgalom
A forgalom is kiemelkedően magas volt, a 37,8 milliárd forint bő kétszerese az elmúlt három hónap átlagának, s ennél nagyobb volument az elmúlt fél évben mindössze egyszer mértek. Az OTP-részvényeket 26,4 milliárd értékben adták-vették, míg a Mol 6,2, a Richter pedig 2,5 milliárdot hozott össze. A Magyar Telekom papírjai bő 1,5 milliárd értékben forogtak.
Hazaiak öntöttek
Feltehetőleg a hazai intézményi befektetők (például a nyugdíjalapok) öntötték a magyar papírokat a mai kereskedésben – mondta az Ecoline-nak Söre Balázs, a BudaCash határidős üzletkötője. A szakember kiemelte: a forgalom alapján szinte biztos, hogy az intézményi befektetők mozgatták a piacot, s számos jel utal arra, hogy ezúttal nem a külföldiek adták a magyar eszközöket. Utóbbit támasztja alá a magyarspecifikus hírek hiánya, az euró/forint árfolyam viszonylagos stabilitása vagy éppen az eladások időzítése, a külföldiek ugyanis jellemzően az amerikai nyitást követően pörgetik fel a forgalmat, ma viszont egész nap magas forgalom mellett folyamatosan esett a BUX.
Az üzletkötő hozzátette: az eladási hullámnak minden bizonnyal belpolitikai és költségvetési okai lehettek. Valószínűleg szerepet játszott a zuhanásban az a kormányzati nyilatkozat, amely szerint még 2013-ban és 2014-ben is fizethetnek különadót egyes cégek, de nem ez volt a kizárólagos ok. A hazai intézményi befektetők döntéshozatali mechanizmusa alapján ugyanis feltehetőleg már napokkal ezelőtt megszületett a döntés az eladásokról. Söre Balázs jelezte: egyelőre nehéz lenne megmondani, hogy a mai „vérengzéssel” véget ért-e a BUX zuhanása, egy ilyen eladási hullám ugyanis több napig is eltarthat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.