Londoni elemzők: ha nem lesz meredek magyar fellendülés, nagy bajok jöhetnek
Az idei és a jövő évi magyar államháztartási hiánycélok hitelessé váltak a kormány által e héten bejelentett adóintézkedésekkel, ám a tervezett lépések keresleti és növekedési kockázatokat is hordoznak, és ebből később államháztartási bevételi kockázatok eredhetnek - vélekedtek pénteki kommentárjaikban londoni felzárkózó piaci elemzők.
Az Eurasia Group nevű vezető londoni gazdasági-politikai kockázatelemző és tanácsadó csoport pénteki elemzése szerint a bejelentett kormányzati intézkedések "hitelessé és teljesíthetővé" tették az idei és a jövő évi államháztartási hiánycélt, amelyek "eddig nem voltak hitelesek és teljesíthetők". Ez rövid távon kedvező fejlemény a kötvénypiaci befektetőknek.
A ház szerint ugyanakkor az adóztatási tervek olyan magyarországi gazdasági szektorokat érintenek, amelyekben számos nagy nemzetközi vállalat jelentős beruházásokat hajtott végre az elmúlt időszakban Magyarországon, és biztos, hogy a válságadók hatással lesznek e cégek tőkekihelyezési terveire a következő években.
Emellett a terv általánosságban is károsítani fogja a magyarországi befektetési klíma megítélését, és ennek átgyűrűző hatásai lehetnek a növekedésre és a foglalkoztatásra. Ráadásul jó esély van arra, hogy a távközlési szektorra kiróni tervezett különadót az EU-hatóságok versenypolitikai megfontolások alapján nem fogják engedélyezni – vélték az Eurasia londoni elemzői.
A cég értékelése szerint a program nem tartalmaz érdemi kiadáscsökkentést, és a közszférát érintő strukturális reformok hiányában e változások valószínűleg negatív hatással lesznek végül a beruházásokra és a gazdasági növekedésre egyaránt.
Az Eurasia Group véleménye szerint, ha a magyar kormány a jövő év közepéig - a 2012-es költségvetés előkészítésének kezdetéig – nem tesz komoly lépéseket (a strukturális reformok területén), a magyarországi adósságráta "ismét a (befektetői) figyelem középpontjába kerül".
Ha pedig nem lesz "látványos" ütemű gazdasági növekedés, és a strukturális államháztartási kiadások is a jelenlegi pályán maradnak, a most bejelentett tervek kedvező piaci hatásai "igen rövid életűnek bizonyulhatnak" – vélekedtek pénteki kommentárjukban az Eurasia londoni elemzői.
Az új adók a Royal Bank of Scotland (RBS) kommentárja szerint is elősegítik a hiánycélok teljesítését. Azonban Timothy Ash, a cég londoni globális feltörekvő térségi kutatási részlegének vezetője attól tart, hogy az adótervek egyben vissza is fogják a magyar gazdaságban érvényesülő aggregált keresletet – vagyis az összes gazdasági szektorban, valamennyi gazdasági szereplő által támasztott összkeresletet –, amely "már most is gyenge". Az RBS vezető közgazdásza szerint emiatt a későbbi évek adóbevételi várakozásai "túl derűlátónak bizonyulhatnak".
Ash szerint "a Fidesz valószínűleg abban reménykedik", hogy az új adóintézkedésekkel nyert költségvetési időkereten belül a gazdasági aktivitás felélénkül, és Magyarország a gazdasági növekedés révén csökkentheti az adósságterhet. A külső keresleti kilátások azonban ingatagok, a bankszektorra már korábban bejelentett különadók pedig a várakozások szerint hatással lesznek a hitelezésre, és mindezekkel együtt az új adóintézkedések csak még tovább erősítik a lefelé ható növekedési kockázatokat – vélekedett a Royal Bank of Scotland vezető felzárkózó térségi közgazdásza.
A BNP Paribas bankcsoport befektetési elemzői is annak a véleményüknek adtak hangot, hogy az új adók "markánsan" negatív hatással lesznek a magyar vállalati szektor beruházásaira a 2011-2013-as időszakban, meghosszabbítva a foglalkoztatási problémákat, és "lehetetlenné téve" a jövő évre várt 3 százalékos gazdasági növekedés elérését.
A ház kimutatása szerint az elmúlt nyolc év tapasztalatai azt mutatják, hogy Magyarországon a GDP-arányos adóterhelés minden 1 százalékpontos növelése hozzávetőleg 5 százalékponttal csökkentette a bruttó állóeszköz-beruházási kiadások növekedési ütemét.
A BNP Paribas saját számításai szerint a bejelentett pótlólagos adóintézkedések az idén a hazai össztermék 1,6 százalékának, 2011-ben az éves GDP-érték 2,7 százalékának felelnek meg.
Az adótervek kedvező költségvetési hatásaihoz járuló, később jelentkező másodlagos negatív hatások kockázataira a héten már más nagy londoni házak is felhívták a figyelmet.
A Capital Economics, az egyik legnagyobb londoni befektetési tanácsadó csoport közölte, hogy saját becslése szerint 350 milliárd forint értékű költségvetési intézkedés szükséges a jövő évi GDP-arányos államháztartási hiány 3 százalékra csökkentéséhez, és a ház felzárkózó piaci elemzői szerint a magyarországi adótervekkel ez "kényelmesen túl is teljesíthető". Az intézkedések ideiglenes mivolta azonban azt jelenti, hogy "2012-vel kapcsolatban már nagyobb kérdőjelek merülnek fel", és ha nem lesz meredek gazdasági fellendülés – ami szinte biztos –, akkor abban az évben jó eséllyel további költségvetési intézkedések válnak szükségessé a hiány újbóli növekedésének elkerülésére – állt a Capital Economics kommentárjában.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzői első értékelésükben úgy vélekedtek, hogy az eddig bejelentett tervek alapján a hiánycsökkentés zöme "torzító jellegű" adóintézkedésekből ered, kiadási oldalon érdemi csökkentések vagy reformok nélkül. A JP Morgan szerint mindazonáltal lehetséges, hogy hétfőn, amikor a parlament elé kerülnek az intézkedések részletei, elhangzanak majd bejelentések bizonyos mértékű kiadáscsökkentésről, "javítva a költségvetési kiigazítás minőségét".
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.