Londoni elemzők: marad az alapkamat, nem lehet se emelni, se vágni
Az MNB-nek nem kell aggódnia az infláció miatt, és jóllehet kamatcsökkentésről egyelőre nem lehet szó, de jelenleg kamatemelés sem szükséges – mondták londoni felzárkózó piaci elemzők a citybeli konszenzusnál valamivel alacsonyabb szeptemberi inflációs adatok keddi ismertetése után.
Az éves összevetésű magyarországi infláció a múlt hónapban 3,8 százalékra emelkedett az augusztusban mért 3,7 százalékról. Korábban a londoni befektetési és elemző házak 3,85 százalék körüli értékre várták a pénzromlás mértékét.
A keddi adatismertetés után Neil Shearing, a londoni Capital Economics befektetési tanácsadó csoport közgazdásza azt mondta: a magyar gazdaság növekedése továbbra is „meglehetősen lanyha”, a munkaerőpiacon sincs jele érdemi fordulatnak, így a béroldali inflációs nyomás sem erősödik. Shearing szerint mindez várhatóan a következő 12-18 hónapban is így marad, ezért a jegybanknak az infláció miatt „nem kell aggódnia”, és jóllehet a kamatcsökkentés jelenleg „valószínűleg nincs napirenden”, de ugyanígy kamatemelés sem várható. Az elemző a belátható előrejelzési távlatban nem várja az MNB-alapkamat módosulását.
A JP Morgan bankcsoport londoni elemzőinek keddi kommentárja szerint sem várható az idén MNB-kamatemelés. A cég szakértői szerint ugyanakkor a kamatcsökkentés előtt is „magasak az akadályok”. Enyhítést a JP Morgan elemzői 265 forint körüli tartós euróárfolyam esetén tudnak elképzelni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.