2010. október. 15. 12:43 MTI Utolsó frissítés: 2010. október. 15. 12:31 Gazdaság

Gyorsult az infláció az euróövezetben

Az euróövezetben 1,8 százalékra gyorsult a fogyasztói árak éves szintű növekedése szeptemberben az augusztusi 1,6 százalékról, elsősorban az energia drágulása miatt, havi összevetésben ismét 0,2 százalékkal nőttek az árak – közölte pénteken az Eurostat.

Az Európai Unió statisztikai szolgálatának adatai megegyeznek az előzetes becsléssel és a szakértői előrejelzésekkel. Az unió egészében a tizenhatokénál nagyobb volt az infláció: 2,2 százalék éves bázison és 0,2 százalék havi szinten. A 27 tagországban a legnagyobb mértékben Romániában emelkedtek az árak, 7,7 százalékkal, majd Görögország(5,7 százalék), Észtország(3,8 százalék) és Magyarország (3,7 százalék) következik.

Az Európai Unióban egyedül Írországban csökkent az árszínvonal szeptemberben az egy évvel korábbihoz viszonyítva 1 százalékkal. A legkisebb növekedést Lettországban mérték(0,3 százalék) és Szlovákiában is mindössze 1,1 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint tavaly szeptemberben.

Elemzők rámutattak: az ingadozó energia-és élelmiszerárak nélkül az úgynevezett maginfláció mindössze 1,0 százalék volt éves bázison, ugyanannyi, mint augusztusban és júliusban. Ez elsősorban arra utal, hogy a gazdaság élénkülése egyáltalán nem járt az inflációs nyomás erősödésével. Tavaly november óta - amikor az euróövezetben 0,5 százalék volt az éves infláció - szinte folyamatosan emelkednek az árak.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.