Az Euromoney-csoporthoz tartozó Emerging Markets című kiadvány az idén Simor Andrásnak ítélte az Év Jegybankára díjat a régióban, ahol az Év Pénzügyminisztere az észt Jurgen Ligi lett. Az ázsiai csúcs-jegybankár a malajziai hölgy, Zeti Akhtar Aziz lett, a dél-amerikai a perui Julio Velarde. A közel-keleti régió díját a hallatlan tekintélyű izraeli Stanley Fisher vihette el.
A díjat Washingtonban a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank-csoport közgyűlésére időzítve adták át, helyi idő szerint szombaton 18 órakor a Corcoran Gallery of Art aulájában. Az indoklás szerint Simor központi szerepet játszott a válság sújtotta gazdaság stabilizálásában, és azt külön is méltatják, hogy ellenállt a reá nehezedő kormányzati nyomásnak.
„Meg kellett mutatnom a politikusoknak, hogy a központi bank függetlensége szent ügy. Ez nem számomra fontos, hanem a központi bank jövője szempontjából” – idézte a Magyar Nemzeti Bank elnökét az Emerging Markets szombati száma. A befolyásos kiadvány ugyanis a közgyűlés idejére afféle félhivatalos napilappá vált. Speciális kiadásaiban részletesen beszámol a legfontosabb eseményekről, illetve a közgyűlésen felmerült témákról. A díjazottak nevét közlő számban például Soros György és a kínai jegybank elnöke nyilatkozik egymásnak ellentmondóan. Előbbi szerint a kínai valutát legalább tíz százalékkal fel kell értékelni, utóbbi azonban ezt mélyen ellenzi.
Az Emerging Markets két oldalon foglalkozik a Magyarországon zajló kötélhúzással is; Tug of War, ez a cikk címe is. A szerző, Thomas Escritt részletesen beszámol a magyar költségvetési politikát övező zavarokról, az IMF-tárgyalások megszakadásáról – külön megemlítve, hogy az egykori amatőr labdarúgó kormányfő inkább a dél-afrikai focivébére volt kíváncsi –, de idézi Simor egyik elődjét is, mai kritikusát, Surányi Györgyöt, aki szerint „a magyar gazdaság alapjai stabilabbak, mint a róla kialakult benyomások. De ha ezek a percepciók sokáig tartanak, önbeteljesítő próféciává válhatnak”.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.