2010. október. 08. 15:29 MTI Utolsó frissítés: 2010. október. 08. 15:17 Gazdaság

Der Standard: a bankok és a felügyeletek is felelősek a devizahitel-bajokért

A bankokat és a pénzügyi felügyeleteket is felelősség terheli a közép- és kelet-európai devizahitel-gondok miatt – írta pénteken Osztrák exportsláger című kommentárjában a Der Standard című osztrák napilap.

A térségből érkező első kedvező konjunktúra-jelentések ellenére a nemzetközi pénzügyi szervezeteknél továbbra is ideges hangulat uralkodik. Lehetséges ugyanis, hogy Magyarországon, Ukrajnában és Romániában a legrosszabb még hátravan. Több százezer hitelfelvevőnek van a nemzeti valuta meggyengülése miatt jelentősen megdrágult devizahitele – írta a Magyarországgal és a térséggel rendszeresen foglalkozó András Szigetvary.

Erre a válságra eddig csak egy válasz volt: az ügyfelek többet fizetnek. A hiteleseknek minden egyes fillért be kell osztaniuk, hogy törleszteni tudják a részleteket. Ez még önmagában véve semmiképpen sem igazságtalanság, a hitelfelvevőket vonzotta a frankhitelek alacsony kamata és számításba vették az árfolyamkockázatokat vagy nem törődtek velük. De miért kellene egyedül jótállniuk ezért? A devizahitelekkel kapcsolatos problémáért a veszélyes játékot túl sokáig tétlenül figyelő budapesti és bukaresti felügyeleti szervek is felelősek. A sokak tapasztalatlanságát szívesen kihasználó bankokat is felelősség terheli – vélekedett a szerző.

Ausztriának „a devizahitel feltalálójaként” az a különösen dicstelen szerep jutott, hogy „forszírozta” ezt a folyamatot. Az osztrák bankok és felügyeleti szervek a mai napig tagadják, hogy hibáztak volna. Ez azonban megváltozhat most, ha a banki mérlegek mínuszt mutatnak – állt a Der Standard cikkében.


 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.