Der Standard: a bankok és a felügyeletek is felelősek a devizahitel-bajokért
A bankokat és a pénzügyi felügyeleteket is felelősség terheli a közép- és kelet-európai devizahitel-gondok miatt – írta pénteken Osztrák exportsláger című kommentárjában a Der Standard című osztrák napilap.
A térségből érkező első kedvező konjunktúra-jelentések ellenére a nemzetközi pénzügyi szervezeteknél továbbra is ideges hangulat uralkodik. Lehetséges ugyanis, hogy Magyarországon, Ukrajnában és Romániában a legrosszabb még hátravan. Több százezer hitelfelvevőnek van a nemzeti valuta meggyengülése miatt jelentősen megdrágult devizahitele – írta a Magyarországgal és a térséggel rendszeresen foglalkozó András Szigetvary.
Erre a válságra eddig csak egy válasz volt: az ügyfelek többet fizetnek. A hiteleseknek minden egyes fillért be kell osztaniuk, hogy törleszteni tudják a részleteket. Ez még önmagában véve semmiképpen sem igazságtalanság, a hitelfelvevőket vonzotta a frankhitelek alacsony kamata és számításba vették az árfolyamkockázatokat vagy nem törődtek velük. De miért kellene egyedül jótállniuk ezért? A devizahitelekkel kapcsolatos problémáért a veszélyes játékot túl sokáig tétlenül figyelő budapesti és bukaresti felügyeleti szervek is felelősek. A sokak tapasztalatlanságát szívesen kihasználó bankokat is felelősség terheli – vélekedett a szerző.
Ausztriának „a devizahitel feltalálójaként” az a különösen dicstelen szerep jutott, hogy „forszírozta” ezt a folyamatot. Az osztrák bankok és felügyeleti szervek a mai napig tagadják, hogy hibáztak volna. Ez azonban megváltozhat most, ha a banki mérlegek mínuszt mutatnak – állt a Der Standard cikkében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.