2010. szeptember. 13. 11:43 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 13. 12:00 Gazdaság

S&P: Magyarország bukott angyal lehet, a bóvli közé keveredhetünk

A világ legnagyobb nemzetközi hitelminősítője a Standard & Poor's a hétvégén adta ki havi jelentését, amelyben megpendítette Magyarország „bukott angyallá” válását, azaz befektetésre ajánlott státuszának elvesztését.

Magyarország a befektetésre ajánlott osztályzat elvesztésétől fenyegetett legnagyobb egyéni adós az érintett adósságállomány alapján a Standard & Poor's által kockázati besorolással ellátott kereskedelmi és szuverén adósok között – számol be a portfolio.hu a világ legnagyobb nemzetközi hitelminősítőjének hétvégén Londonban kiadott havi összesítésében foglaltakról. A „bukott angyal” (fallen angel) kifejezés a befektetőiből spekulatív kategóriába visszasorolt kereskedelmi és államadósok megjelölése a hitelminősítői zsargonban.

A még befektetői osztályzatú, de ennek elvesztésével fenyegetett adósok besorolása a befektetésre ajánlott sáv alsó szélét jelentő "BBB mínusz", leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátással, vagy negatív előjelű figyelőlistás státusszal.

A Standard & Poor's július végén jelentette be Londonban, hogy az addigi stabilról negatívra rontotta Magyarországra érvényben tartott "BBB mínusz" adósbesorolásának kilátását, arra a véleményére hivatkozva, hogy „a kormány egyes intézkedései kedvezőtlenek lehetnek a magyar gazdaság középtávú makrokilátásaira”. Akkori elemzésében az S&P e lépések között első helyre sorolta a pénzintézetekre kiróni tervezett adót, amelynek mértéke a hitelminősítő szerint középtávon ronthatja a bankrendszer tőkefelhajtó, és ezáltal hitelezési képességét is – írja a portfolio.hu.

A besorolásunk már jelenleg is csak egy hajszálnyival jobb a bóvli minősítésnél. Ez hatalmas kockázatot jelent, hiszen rajtunk kívül álló okok – például a jelentős egyensúlyi problémákkal küszködő uniós országok, Görögország, Spanyolország, Írország vagy Portugália helyzetének romlása, vagy a svájci frank további erősödése az euróval, illetve a forinttal szemben – is előidézhet olyan helyzetet, amelyben lerontják az osztályzatunkat. Ennek következményei pedig elég nyilvánvalóak: a magasabb kockázat miatt nehezebben lehetne újabb hitelekhez jutni, csak drágábban lehetne finanszírozni a magyar államadósságot, nagyobb nyomás nehezedne a forintra stb.

Sok szakértő éppen ezért úgy gondolja, hogy amíg a jelenlegi optimista hangulat kitart, a piac nem büntet minket különösebben, de hangulatromlás esetén a biztonságot mégiscsak az IMF-fel való megállapodás jelentené egy készenléti hitelkeretről.

zöldhasú
Hirdetés