Oroszországban esik a gabona ára
Oroszországban a gabonára augusztus 15-én életbe lépett exporttilalom nyomán esnek az árak, de a kereskedelem gyakorlatilag leállt, s szakértők szerint a termés még a legutóbbi előrejelzésnél – 60-65 millió tonnánál – is kevesebb lesz, az árak tényleges stabilizálódása pedig legkorábban szeptember közepén várható.
Szakemberek a jelenlegi helyzet okát abban látják, hogy a termelők még nem tudják felmérni a hazai feldolgozók igényeit, a felhasználók viszont a kínálat nagyságát nem látják tisztán, valamint azt, hogy mikor indul be újra a kereskedelem.
Vlagyimir Petricsenko, a ProZerno Rt. vezérigazgatója szerint az élelmiszerbúza ára esett, viszont nőtt a kereslet a takarmánybúzára, amelynek ára ezért emelkedik. Több régióban a helyi mezőgazdasági minisztériumok szerint a búza ára 20-30 százalékkal is csökkent, de a felhasználók ennyit sem akarnak fizetni, ezért áll a piac, s ugyanez a helyzet a takarmánygabonával is.
A nagy felvásárlók ugyanis zömmel exportra vásárolnak, ez a lehetőség most bezárult, s a belső igények - elsősorban az aszály sújtotta régiókból - még csak ezután jelentkeznek majd. Az e régiókhoz közelebb eső területek termelői a korábbi, magas áron tudják eladni a termést, de a legjobb minőségű búzát termelő déli országrész termését egyelőre nem keresik.
Ebben szerepe van annak is, hogy a kialakult logisztikai rendszert át kellene alakítani az új helyzetben, ugyanis a szállítások korábban elsősorban délről az export javát bonyolító novorosszijszki kikötőbe irányultak.
Dmitrij Rilko, az Agrárpiaci Konjunktúra Intézet vezérigazgatója úgy nyilatkozott, hogy egy ideig még az árak esésére kell számítani, s csak aztán stabilizálódnak majd, legkorábban egy hónap múlva. Ha pedig az árak gyors emelkedésnek indulnak, belép az intervenciós alapból való elosztás. Úgy vélte azonban: nem kizárt, hogy nem lesz szükség az intervenciós alap igénybe vételére.
Egyesek szerint az árhelyzet nem kritikus. Az árak magasak maradnak, bár nem annyira, mint egyesek gondolták, és végül nem a bekerülési ár alatt kell majd eladni a termelőknek a termést.
Andrej Olejnyik, a Basic Element holding Agrobiznisz üzletágának vezetője kijelentette: a súlyos aszály, a jelenlegi egyensúlyt és a jövő évre átmenő tartalékokat illető bizonytalanság, továbbá az egyre borúlátóbb előrejelzések közepette az exporttilalom bevezetése volt az egyetlen lehetséges lépés.
Ugyanakkor szakértők arra is felhívták a figyelmet: a termés még lehet jobb is, mint a mezőgazdasági minisztérium által legutóbb előre jelzett 60-65 millió tonna, mert például Szibériában a termés több mint 15 millió tonnát tesz ki, s ezzel kevésbé marad el a tavalyitól, mint az országos átlag.
Tavaly Oroszországban több mint 97 millió tonna gabonát takarítottak be, és több mint 24 millió tonnát exportáltak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.