2010. augusztus. 06. 16:17 MTI Utolsó frissítés: 2010. augusztus. 06. 16:08 Gazdaság

Az orosz gabonaexport-tilalom: kipányváznák az árakat

Az orosz gabonaexport leállítása, amelyet Vlagyimir Putyin kormányfő rendelt el csütörtökön, elsősorban a belföldi áremelkedés megfékezését szolgálja, a szakértők azonban abban értenek egyet, hogy ezzel a termelők járnak rosszul, a kereskedők jól, viszont nem tudni, milyen hatással lesz az árakra.

A tilalom az augusztus 15. és december 31. közötti időszakra szól, a tervezett export mintegy fele erre az időre esett volna – vélik szakértők. Nem áll viszont rendelkezésre megbízható becslés arról, mekkora a meglévő exportszerződés-állomány: egyes elemzők 500 ezer, mások 2,5 millió tonnára teszik.

Az intézkedés fő okát a pénteki lapok abban látják, hogy az illetékesek az aszály miatt folyamatosan lefelé módosítják a termésre vonatkozó előrejelzéseiket: jelenleg 70 millió tonnánál kevesebbre számítanak, és nem zárják ki a további módosításokat.

A Kommerszant című lap szerint az orosz vezetés csütörtökön felszólította a tervezett vámunióban résztvevő partnereit – Fehéroroszországot és Kazahsztánt – hogy szintén tiltsák be a gabonaexportot.

Oroszország az intézkedéssel a hazai termelők védelmében lemondott a nemzetközi gabonapiacon az Egyesült Államok és az EU utáni harmadik helyéről, s Arkagyij Zlocsevszkij, az orosz Gabona Terméktanács elnöke szerint kérdés, hogy meg tudja-e őrizni  gabonaexportőrként nehezen kivívott piaci jó hírét.

Szakértők szerint a kormány a piac intervenciókkal való szabályozásáról is azért tett le, hogy visszafogja az árak rohamos emelkedését.

A Vedomosztyi című lap szerint tény, hogy a kereskedők a kormány intézkedései nyomán vis maiorra hivatkozhatnak, és így nem kell megfizetniük a szerződések nem teljesítése miatt egyébként esedékes tonnánkénti 150-160 dolláros büntetőbírságot.

Ezt a másik lehetséges opció, a korlátozó mértékű exportvám bevezetése nem tette volna lehetővé. Ugyanakkor nem fogják felvásárolni a termelőktől a gabonát, noha évek óta éppen a kereskedők a déli országrészekben megtermelt gabona fő vásárlói. A termelők pedig, akik az árak emelkedésére számítva tartották a készleteiket, kénytelenek lesznek jóval olcsóbban eladni azt.

A múlt hétvégén a novorosszijszki kikötőben volt a legdrágább a gabona: egy tonna negyedosztályú búzáért 6700 rubelt fizettek ki, s az ár csütörtökön ugyanott már elérte a 7100 rubelt. A termelők arra számítottak, hogy hamarosan 8000 rubelt kaphatnak árujukért, de nem kizárt, hogy végül kénytelen lesznek azt tonnánként 5000 rubelért értékesíteni. Elemzők szerint azonban egyáltalán nem biztos, hogy a döntések az árak tartós csökkenéséhez vezetnek.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?