WSJ: Magyarország megvan az IMF és az EU nélkül
Magyarországnak az IMF és az Európai Unió megszorító intézkedéseivel szemben tanúsított ellenállása precedens értékű lehet azon országok számára, amelyekben a két szervezet szintén takarékossági programot próbál kikényszeríteni – idézi a Wall Street Journal Magyarországról szóló cikkében a washingtoni Center for Economic and Policy Research közgazdászát.
Az IMF bírálójaként számon tartott Mark Weisbrot szerint „több rugalmasságot és ésszerűséget kellene belevinni ezekbe a politikákba”. Az amerikai gazdasági lap a júniusban megszakadt IMF-tárgyalások nyomán a Nemzetgazdasági Minisztériumban is kifüggesztett politikai nyilatkozatot említi, amely „forradalmat” hirdet a magyar politikában, és deklarálja, hogy az ország visszanyerte az „önállóságra való képességét”.
„Ez gazdasági szabadságharc” – idéz a lap egy vezető kormánytisztviselőt, aki leszögezte: "visszaszerezzük az ország pénzügyi függetlenségét". Orbán Viktor nyilvánvalóvá tette – írja a lap –, hogy Magyarországnak nincs szüksége az IMF és az EU pénzügyi segítségére, amennyiben annak az az ára, hogy kompromisszumot kell kötni a növekedésösztönzésre és a munkahelyteremtésre vonatkozó terveit illetően.
A cikk a továbbiakban párhuzamot von az IMF-fel és az Európai Unióval való szembenállás, valamint az osztrákokkal és a szovjetekkel szemben folytatott függetlenségi harc között.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.