2010. július. 28. 09:51 MTI Utolsó frissítés: 2010. július. 28. 09:44 Gazdaság

Elvitte az árvíz a büdzsé általános tartalékának bő harmadát

A költségvetés általános tartalékából jelenleg még mintegy 22 milliárd forint áll a nemzetgazdasági tárca rendelkezésére, miután már a második félévben, döntően az árvízi károkra, 13,4 milliárd forintot ki kellett fizetni – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

A központi költségvetés 2010. évi általános tartalékát 57,3 milliárd forintban határozta meg a parlament.  A törvényi szabályozás szerint az első félévben ennek 40 százalékát, 22,9 milliárd forintot költhetett el a Bajnai-kormány, a valóságos költés 21,9 milliárd volt. Azaz egy milliárd forinttal több, összesen 35,4 milliárd forint maradt a második félévre.

Az NGM közlése szerint a második félévben eddig már mintegy  13,4 milliárd forintot használt fel a tárca, döntően az árvízi veszélyhelyzet miatt felmerült védekezési és kárenyhítési költségekre. Jelenleg az általános tartalék összege (kerekítéssel) mintegy 22 milliárd forint – jelezte az NGM. (Ebből az összegből kell kifizetni azt a 1,3 milliárd forintot, amit a Hungaroring számára ítélt meg a kormány.)

Az általános tartalék mellett a 2010. évi költségvetés 100 milliárd forint stabilitási tartalékot és 50 milliárd forint kamatkockázati tartalékot is tartalmaz. Oszkó Péter ügyvezető pénzügyminiszterként még a kormányváltást megelőzően, május végén azt nyilatkozta, hogy a stabilitási tartalék és a kamatkockázati tartalék 100 százaléka az új kormány rendelkezésére áll.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?